• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Paroubek o příspěvku pro důchodce a Vystrčilově cestě. „Česká pravice je v této věci stupidní,“ vzkazuje

    6-9-2020 Sputnik CZ 97 666 slov zprávy
     

    Na začátku rozhovoru se zmiňuje Paroubkův text zveřejněný na serveru Vaše věc. V něm se totiž ptá, zda má ČR tu nejhloupější pravici s tím, že pravostředové strany se v naší zemi pouští do politických soubojů. Paroubek vysvětluje, že jde o útoky pravice, především tedy TOP 09 a ODS, na důchodce. Tyto útoky označil za neadekvátní a nenávistné.


    „Těch 15 miliard korun, které by důchodci mohli dostat před Vánocemi, je částkou - když je vztáhnu ke schodku 500 miliard korun - v zásadě zanedbatelnou. Šetřit na třech milionech lidí je politická stupidita,“ vysvětlil svůj postoj. Politiku ve vztahu k důchodcům označil za cynickou a politiku dvojího metru. „Česká pravice je v této věci stupidní,“ dodal.



    „Důsledek toho je, že jsou stále ve skanzenu, kde se vzájemně hecují přes Milion chvilek, jaká je vláda nemorální, zejména premiér. Ale kdybych si měl představit - při všech výhradách k premiérovi - že by někdo z těchto tajtrlíků měl nahradit premiéra, tam mě jímá hrůza. Samozřejmě hnutí ANO volit nebudu, budu volit sociální demokracii, ale kdyby nebyla sociální demokracie, tak bych nakonec volil hnutí ANO, protože by mi nic jiného nezbylo. Mám hrůzu z toho, že takovýhle lidé by mohli převzít řízení státu,“ uvedl bývalý premiér.




    Vytvoření precedensu


    V rozhovoru nechyběl pohled Paroubka ani na ostře sledovanou cestu předsedy Senátu ČR Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Ta je podle něj střelbou do kolene.



    „Žádná země Západu, dokonce ani Spojené státy, nemají odvahu poslat vysokého ústavního činitele do čínské provincie, která podle mezinárodního práva není státem. Nejsou v OSN, tam na základě dohody mezi Mao Ce Tungem a Nixonem z roku 1972 vypadli. Spojené státy dnes nemají sílu - i kdyby chtěly - je tam dostat zpátky, protože rozvojový svět by to nepřipustil,“ konstatoval.




    Podle jeho mínění je cílem vytvoření precedensu, kdy by na ostrov začali jezdit „ti ochotní“, aby je dostali z politické izolace, ve které se Tchaj-wan nachází. S tím souvisí i oddálení spojení s Čínou.

    Podle jeho mínění je jen otázkou času, kdy na Tchaj-wanu vyhraje volby strana Kuomintang. Právě ta má na svém programu spojení s Čínou. Dodal, že to tak proběhne přirozenou cestou a je jedno, kdy to bude – zda za rok, za pět či za dvacet.



    „Tchaj-wan je malý problém, velký problém je svět. Takže pro Číňany je to samozřejmě problém, protože kdo ze států by si přál, aby část jeho území, která sama sebe považuje za stát a státem není, aby se s ním snažil někdo udržovat mezinárodní vztahy. To je nemyslitelné. Že by třeba Portoriko ve Spojených státech řeklo, že teď bude státem a bude se podle toho chovat a vyhlásí nezávislost na Spojených státech. Chtěl bych vidět, jak by americká vláda reagovala. Toto je podobná situace,“ uvedl.



    Dobrodružná cesta


    Podle Paroubka tak nastoupila česká pravice na poněkud dobrodružnou cestu. Vyjádřil však přesvědčení, že jak vláda, tak i prezident dělají dobře, že si toho v podstatě nevšímají. „A kromě velkých řečí, které mají Číňané, si toho podle mě nebudou všímat ani oni,“ dodal.



    Padla i zmínka o Spojených státech, které si měly podle něj najít v senátorech skupinu, která bojuje za české zájmy. Podle něj se však tak úplně o české zájmy nejedná. Vysvětlil, že například v Německu by je ani nenapadlo, aby komplikovali vztahy s Čínou, jelikož je pro ně Čína největší obchodní partner.



    „České pravici je úplně jedno, jaké jsou zájmy českých podniků, žvaní něco o svobodě a demokracii. Nevím, že by někdo tady ohrožoval svobodu a demokracii, třeba Čína že by se míchala do českých vnitropolitických poměrů. Pochopitelně samozřejmě hájí své zájmy. To dělá každá velmoc,“ konstatoval.



    Mediální pozornost, která se strhla této cestě, podle expremiéra ukazuje na pozice Američanů a jistých zájmových skupin, které nemají daleko k americkým zájmům, v našem mediálním světě.


    „Když se dívám na Právo, nebo zejména na Hospodářské noviny a Aktuálně či Prima CNN News, tak to je jednostranná záležitost. Další média jsou zdrženlivější. Referují o tom, ale tak, aby si čtenáři mohli udělat svůj vlastní názor,“ řekl.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑