• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Deti, ktoré prejavia možný príznak ochorenia budú umiestnené do izolačných miestností

    4-9-2020 Zem & Vek 99 819 slov zprávy
     



    Foto: archív

    Ak dieťa v škôlke (teda vo veku 3, 4, 5, 6 rokov – pozn. redakcie) vykazuje niektorý z možných príznakov Covid-19 (teda, kašeľ, sopeľ – pre jesenné obdobie navyše deťom v tomto veku bežné – pozn. redakcie), dieťa si bezodkladne nasadí rúško a bude nutné ho umiestniť do samostatnej miestnosti…“, stojí vo Vládnom manuále pre školy a školské zariadenia, ktorý je platný od 1.9.2020. „Kde sú teraz ochrancovia práv?„, pýta sa dôvodne bývalá poslankyňa NR SR Martina Šimkovičová.


    Vláda tiež poukázala na zneužívanie výnimky nosenia rúšok pre astmatikov a ľudí s kožnými ochoreniami. Otázne je, do akej miery toto zneužívali práve deti, na ktoré vláda vo svojom vyhlásení uvádza doslova: nebude prihliadať.“ 


    Povinnosť mať nasadené rúško sa vzťahuje aj na deti 2.stupňa základných škôl (teda vo veku 10-15 rokov – pozn.redakcie), ktoré musia mať rúška na sebe aj počas vyučovania, čo predstavuje 7-9 hodín. O možných nežiadúcich účinkoch nosenia rúška tak dlhý čas poskytla rozhovor pre televíziu TA3 napríklad lekárka Zuzana Pitoňáková (pozn. redakcie – MuDr. Pitoňáková nie je jediná, ktorá tak tvrdí, či už pri tom v rukách držala štúdiu, alebo po mediálnom puči a kritike dodala, že vychádzala z vlastného názoru, stále, čo sa odbornosti týka, sa jedná o názor lekára a nie kaderníka, ktorý dáva rady riaditeľom škôl, aby poslali domov také deti, ktorých rodičia s opatreniami ÚVZ nesúhlasia, bez legislatívneho podloženia). Dokonca, samotná WHO, na ktorú sa vehementne zástanci nosenia rúšok odvolávajú, svoje vyjadrenia o efektivite rúšok niekoľkokrát zmenila. Z hľadiska relevantnosti pre obe strany – ako zástancov, tak odporcov prijatých opatrení, za dôležité vyjadrenie možno pokladať slová hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR, Petra Pružinca, ktorý sa k prehnanej medializácii Covid-19 a povinnosti nosiť rúška stavia rovnako, skepticky. V oblasti boja proti koronavírusu sa susedná Česká republika prístupom k deťom, počas vyučovania  líši. Všetko to, čo odznieva v Čechách ako „opodstatnené“ u nás naopak, je považované za „konšpiráciu“. 


    K výnimkám pre choré deti, ktoré boli zrušené sa europoslankyňa L.Ď. Nicholsonová vyjadrila v komentároch, na svojom FB profile nasledovne: „Neviem o žiadnych zdravotných ťažkostiach, ktoré nosenie rúška spôsobuje. Na nenosenie existujú výnimky (predmetom je práve ich zrušenie – pozn. redakcie). Neviem o argumentoch vlády (zneužívanie výnimiek- pozn. redakcie), nesledovala som dnes slovenské média„.


    Nezabúdajme na to, že vírus sa prenáša aj dotykom, takže nosenie samotného rúška vyznieva pre skeptikov, odôvodnene absurdne. Argumenty o absurdnosti tejto povinnosti, konkrétne u detí, odznievajú aj od pedagógov, ktorí popisujú dennú prax. „Deti sa aj tak zgrupujú pred školou, po škole, behajú spolu na školskom dvore a následne, prídu do triedy a podliehajú opatreniam nasadiť si rúška, nevidím v tom teda veľký význam„, uviedla pedagogická pracovníčka na sociálnej sieti.


    V neposlednom rade, často diskutovaná je výška pokuty za nedodržanie týchto opatrení, ktorá presahuje niekoľkonásobne priemernú mzdu a navyše, okrem neadekvátnosti, vznikla diskusia o jej zákonnosti a ústavnosti opatrení ako takých.


    Školáci bez najmenších pochybnosti nemajú povinnosť nosiť Matovičove rúška. Pravdu a spravodlivosť v tomto smere každý ľahko v prípade konfrontácie dokáže na súde, kde nesporne nemôže nevyhrať aj keby nechcel.“, uviedol JUDr. Štefan Harabin a bližšie informácie poskytol v samostatnom videu. 


    Rodičia sa o svoje deti prirodzene obávajú, bez ohľadu na to, do akej miery sa s opatreniami stotožňujú a práve z toho dôvodu, by sa k opatreniam malo pristupovať nielen z legislatívneho, medicínskeho ale najmä aj psychologického hľadiska dôsledne. Rúškovanie astmatických detí a izolácia od kolektívu tých najmenších ako dôsledne uvážené rozhodnutie, aj na základe vyššie uvedeného, ako dôsledné rozhodnutie nepôsobí.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.







    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑