• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ovčáček: Předseda Senátu je v mezinárodní politice jako slon v porcelánu. A Čaputová se za to postavila?

    2-9-2020 Sputnik CZ 62 666 slov zprávy
     

    V souvislosti s kritikou, s jakou se ze strany Pekingu setkala návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová uvedla, že vztahy Evropské unie a Číny jsou založené na dialogu a vzájemném respektu a výhrůžky na adresu nějakého člena unie a jeho představitelů odporují samotné podstatě partnerství a jsou nepřijatelné.



    „Slovensko stojí při České republice,“ napsala také Čaputová.






    Česko již dříve podpořily Německo a Francie. Ministerstva zahraničí těchto zemí vyjádřila solidaritu s republikou v diplomatickém konfliktu s Čínou.


    Adamová: Považuju za obrovskou ostudu, že se nás zastávají členské země EU a náš prezident mlčí



    Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová využila oficiální prohlášení slovenské prezidentky, aby poukázala na absenci reakce českého prezidenta na čínské výhrůžky.

    Podle ní český prezident neplní své předvolební sliby, a sice nehájí české zájmy. Měl by podle ní také odsoudit jednání čínské strany.



    „Vím, že často není o co stát, přesto považuju za obrovskou ostudu, že se nás zastávají členské země EU, včetně


    prezidentky Čaputové (díky za to!) a náš prezident mlčí. Na to si nesmíme zvyknout. Kvůli naší budoucnosti,“ napsala poslankyně na Twitteru.




    Později na facebookové stránce TOP 09 byl zveřejněn příspěvek, ve kterém poslanci vyjádřili radost z toho, že „aspoň slovenská část bývalého Československa nemá v čele člověka, který podlézá komunistům všech zemí“.



    Připomeňme, že se proti diplomatické misi Vystrčila Hrad vyslovil několikrát. Naposledy nesouhlasné stanovisko prezident Miloš Zeman vyjádřil před odletem české delegace.



    „Cesta jde přímo proti jednotné zahraniční politice ČR a jde přímo proti jednotné zahraniční politice EU,“ informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.



    Podle Ovčáčka nejde o žádnou ostudu, mluví o přehnané protireakci


    Mluvčí českého prezidenta na Twitteru ocenil podporu, kterou vyjádřila Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová Česku, ale poukázal na snahy předsedy Senátu se zapojit do mezinárodní politiky.



    „To víte, pan předseda Senátu, zřejmě jat napoleonským komplexem, je v mezinárodní politice jako slon v porcelánu. A to vyvolává stejně přehnané protireakce,“ napsal Ovčáček.






    Zlomový moment pro Prahu a Peking?


    Oficiální Peking již dříve kritizoval plány tchajwanské cesty zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery. Svou pozici potvrdil i poté, co se Vystrčil rozhodl realizovat iniciativu svého předchůdce.  



    Šéf čínské diplomacie Wang I před nedávnem v Německu prohlásil, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že oficiální cestou na Tchaj-wan porušil princip jedné Číny.

    „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ řekl Wang.



    Dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“ a že čínská vláda a lid nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.


    Čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min následně vyřídil náměstkovi ministra zahraničí ČR Martinu Tlapovi oficiální stanovisko ČLR. Uvedl, že Peking vnímá tuto cestu jako vměšování se do vnitřních záležitostí čínského státu a porušování jeho suverenity, jelikož čínská vláda považuje Tchaj-wan za neoddělitelnou součást Čínské lidové republiky. Dodává se rovněž, že by Praha měla dodržovat princip jedné Číny a nepodkopávat její územní celistvost a národní suverenitu. 



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑