• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Překročili jste červenou čáru, vzkazuje Peking Vystrčilovi. U Paříže a Berlínu se mu ale dostalo zastání

    1-9-2020 Sputnik CZ 42 977 slov zprávy
     

    Čínská kritika Vystrčilovy cesty se stále stupňuje. V Berlíně na setkání se šéfem německé diplomacie Haikem Maasem poslal čínský ministr zahraničí Česku ostrý vzkaz.



    „Tchaj-wan je čínským teritoriem,“ cituje Wanga ČTK. „A země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, to musí uznat,“ uvedl ministr s tím, že v opačném případě by to znamenalo vměšování se do vnitřních záležitostí Číny.





    „Překročil červenou čáru. Čína musí svou suverenitu a teritoriální integritu bránit,“ dodal ministr s tím, že je nutné dodržovat princip jedné Číny.




    Již dříve Wang I hrozil, že „za krátkozraké chování a politický oportunismus“ Vystrčil zaplatí „vysokou cenu“. Kvůli tomu byl do Černínského paláce předvolán čínský velvyslanec. Tam mu náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa „vyjádřil zásadní nesouhlas s vyjádřením čínské strany“, které označil za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace.

    „Velvyslanec Čang Ťien-min zdůraznil, že Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí území Číny. Čína vždy pevně oponovala jakékoliv formě oficiálních výměn s Tchaj-wanem u států, se kterými Čína navázala diplomatické vztahy. Zásada jedné Číny je politickým základem čínsko-českých vztahů. Navzdory silnému nesouhlasu a vážně oponující pozici Číny stejně trval Vystrčil ve vlastním zájmu na tzv. ‚návštěvě‘ Tchaj-wanu s delegací, čímž očividně podpořil separatistické síly a aktivity spojené s ‚nezávislostí Tchaj-wanu‘,“ stálo v prohlášení čínské ambasády.




    Zastání u Němců i Francouzů


    Během společné tiskové konference se německý ministr zahraničí Heiko Maas Česka zastal a uvedl, že Evropská unie se svými partnery jedná s úctou.



    „Totéž očekáváme od druhých. Nátlak k tomu nepatří,“ prohlásil s tím, že EU chce v zahraniční politice i v případě Číny postupovat v úzké soudržnosti. O celé kauze již hovořil s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD).




    Podobný postoj vyjádřilo i francouzské ministerstvo zahraničí.

    „Evropsko-čínské vztahy mají být založeny na dialogu, principu reciprocity a vzájemného respektu, což jsou nezbytné podmínky pro prohloubení našeho partnerství. V tomto ohledu nelze akceptovat žádné hrozby členským zemím Evropské unie a vyjadřujeme naši solidaritu s Českou republikou,“ stojí v prohlášení ministerstva.



    Novotný: Vystrčil bude dobrým šéfem diplomacie


    Proti Wangovým slovům se ohradil i šéf občanských demokratů Petr Fiala.



    „V diplomacii a mezinárodních vztazích skutečně existuje červená čára. Tu překročil čínský ministr zahraničí svými výhrůžkami vůči Miloši Vystrčilovi a ČR. Čína bohužel stupňuje zastrašovací politiku, která k ničemu nevede. Jen podtrhuje důležitost cesty předsedy Senátu na Taiwan,“ napsal předseda ODS na Twitter.






    Podle řeporyjského starosty Pavla Novotného (ODS), jenž v pondělí odeslal čínské ambasádě výhružný dopis, který požadoval omluvu, by z Vystrčila byl dobrý ministr zahraničí.



    „Miloš bude brzy skvělým ministrem zahraničí,“ napsal starosta.






    Jsem Tchajwanec, prohlásil Vystrčil


    V tchajwanském parlamentu dostal z rukou jeho předsedy Jou Si-kchuna medaili za parlamentní diplomacii. Zdůraznil, že český politik je prvním předsedou Senátu, který za posledních 45 let vystoupil na zasedání tamního zákonodárného sboru. Dále Vystrčilovi poděkoval, že na Tchaj-wan přijel, a to i přes „odpor mocností“.



    „Obhajoba demokratických principů není ničím jiným než obhajobou a ochranou svobodné demokratické duše našich společností,“ řekl Vystrčil tchajwanským zákonodárcům.





    „Dovolte mi tedy nyní, abych i já vyslovil osobně svoji podporu Tchaj-wanu a nejvyšší hodnotě svobody,“ pokračoval dále Vystrčil, „abych skončil své vystoupení tady u vás v Legislativním dvoře, tady u vás na Tchaj-wanu, možná skromnějším, ale stejně důrazným prohlášením: Jsem Tchajwanec. Wo shi Taiwan ren“, odkázal na památnou řeč amerického prezidenta Johna F. Kennedyho.




    Podle předsedy zahraničního výboru Senátu Pavla Fischera, jenž Vystrčila doprovází, předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun s odkazem na generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga varoval před čínskou hrozbou.

    „Dnes se předseda parlamentu Tchaj-wanu dvakrát odvolal na slova generálního tajemníka Jense Stoltenberga: ten v červnu 2020 řekl, že vzestup Číny zásadně mění globální rovnováhu sil, ohrožuje otevřenou společnost, svobody jednotlivce a soupeří o naše hodnoty a náš způsob života,“ uvedl senátor na svém Twitteru.







    „Předseda tchajwanského parlamentu cituje generálního tajemníka NATO o hrozbě Číny pro naši společnost. Jsem vděčný, že jsme součástí bezpečnostního paktu demokratických zemí, k němuž se hlásí i demokracie z opačného koutu planety,“ dodal dále.






    Princip jedné Číny se nemění


    Vystrčil na tiskové konferenci zdůraznil, že jeho cesta neporušuje princip jedné Číny.



    „My se v žádném případě nestavíme proti výhodným a rovným vztahům s Čínskou lidovou republikou, stejně jako chceme mít vzájemně výhodné a rovné vztahy s Tchaj-wanem,“ doplnil.



    Dříve v projevu na místní univerzitě Čcheng-čch' Vystrčil ovšem apeloval na dodržování lidských práv a hájení demokratických hodnot, a to i v Hongkongu, kde protesty proti politice Pekingu, i v Bělorusku, kde se demonstruje proti prezidentovi Alexandru Lukašenkovi.


    Místní studentské slunečnicové hnutí 318, které vystupovalo proti obchodním dohodám s Čínskou lidovou republikou, srovnal s iniciativou Milion chvilek pro demokracii, jež prostřednictvím protestů usiluje o odstoupení premiéra Andreje Babiše (ANO).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑