• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Naši misi s úctou a uznáním sleduje celý svět: Senátor Fischer se podělil svými dojmy z Tchaj-wanu

    31-8-2020 Sputnik CZ 45 749 slov zprávy
     

    Fischer vyzdvihl úspěch Tchaj-wanu v boji proti koronaviru. V zemi již 140 dní nebyl zaznamenán žádný nový případ covidu-19, přesto zde panují přísná hygienická opatření.



    „Je to skvělý důsledek dlouhodobého úsilí tchajwanské vlády v boji proti pandemii. Roušky jsou však nadále povinné a česká návštěva je pod pečlivým zdravotnickým a bezpečnostním dohledem,“ poznamenal.




    Od Tchaj-wanu k Bělorusku


    Na Tchaj-wanu Vystrčil vystoupil na místní univerzitě Čcheng-čch' s projevem, který apeloval na dodržování lidských práv a hájení demokratických hodnot. Předseda Senátu zmínil pád komunismu v Československu a vzpomněl si, jak v roce 1989 slíbil, že bude hájit demokratické hodnoty.



    „Nikdy neposlechnu a nepřijmu za své žádné doporučení, které by oslabovalo naši suverenitu, svébytnost a poškozovalo svobodu a demokracii kdekoliv na světě – i kdyby bylo od těch nejvyšších,“ řekl s tím, že je důležité podpořit demokratické snahy v Hongkongu nebo Bělorusku.




    Šedesátiletý politik dále připomněl návštěvu někdejší československé první dámy Olgy Havlové Tchaj-wanu v roce 1990 na pozvání místních charitativních organizací jako předsedkyně nadace Výboru dobré vůle.

    „Žijete na krásných ostrovech, žijete v demokracii, kterou musíte dnes a denně hájit a o kterou musíte pečovat. Pravda, svoboda a spravedlnost jsou vaším mečem i vaším brněním. Přeji vám svobodnou, pravdivou a spravedlivou budoucnost,“ řekl Vystrčil na závěr.




    Přímá linka do Prahy i luskouni v ZOO


    Vystrčila na Tchaj-wan doprovází sedm dalších senátorů, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) i zástupci 36 českých firem. Přítomni jsou i zástupci akademické obce, a sice místopředseda Akademie věd Zdeněk Havlas, rektor VŠCHT Pavel Matějka, prorektor ČVUT Radek Holý či Petr Bareš z České vesmírné aliance.



    Členové delegace se setkali s předsedou organizace TEEMA (Tchajwanská asociace elektrického a elektronického průmyslu), která sdružuje zhruba 3000 výrobců v oblasti informačních a telekomunikačních technologií. Mezi ně patří i firma Foxconn, která je na Tchaj-wanu největším privátním zaměstnavatelem. Dodává komponenty pro výrobky jako iPhone, iPad, Xbox či PlayStation. V Česku působí v Pardubicích a Kutné Hoře.

    Kromě toho se členové české delegace setkali s vedením tchajwanské letecké společnosti China Airlines. Podle slov Hřiba z obou stran roste zájem o letecké spojení s Českou republikou.



    „Přímá letecká linka mezi Prahou a Tchaj-pejí je na dobré cestě. Zástupci China Airlines (tchaj-wanského leteckého přepravce) ji podporují. Poté, co dořeší dostatek letadel pro dálkové lety, a uklidní se situace okolo covidu-19, měla by být zavedena. Mám z toho radost,“ napsal primátor na Twitter.






    S ministryní hospodářství proběhlo jednání mimo jiné o spolupráci v oblasti sítí 5G a došlo i na setkání s ministrem kultury.


    Hřib dále oznámil, že Tchajpejská zoo pro Prahu rezervovala dva luskouny. Praha v minulosti usilovala o zapůjčení pandy z Číny, což obsahovala sesterská smlouva mezi oběma hlavními městy z roku 2016. Kvůli sporu o klauzuli, že Praha uznává jednotu Číny, se převzetí pandy nezdařilo.


    Hřib to komentoval tím, že je „zjevný rozdíl v tom, kdo sliby plní a kdo je neplní“.



    „Protože tady je zjevné, že na tomto slibu se intenzivně pracuje, tento slib skutečně ze strany Tchaj-peje bude dodržen,“ vysvětlil.




    Čínská reakce


    Vystrčil svou cestu na Tchaj-wan na Twitteru označil za „let svobody“.



    „Vzhledem k obrovskému zájmu celosvětových médií mohu konstatovat, že misi českého Senátu s úctou a uznáním sleduje celý svět,“ napsal o cestě Fischer.




    Vystrčilovu akci ale naopak odsoudil Peking, podle něhož se jedná o porušení čínské suverenity, jelikož považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií.

    „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ prohlásil Wang I a dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“. Čínská vláda a lid podle něj nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.



    Proti tomuto výroku se ohradila česká vláda. Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa si v pondělí předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-min do Černínského paláce.



    „Náměstek Tlapa vyjádřil zásadní nesouhlas s vyjádřením čínské strany v souvislosti se zahájením návštěvy delegace Senátu Parlamentu České republiky na Tchaj-wanu. Označil ho za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi,” stojí v prohlášení, které ministerstvo zveřejnilo po jednání.



    Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) bylo vyjádření čínského ministra nemístné a nepatřičné.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑