• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Opozice chce odvolat čínského velvyslance a Novotný vyhrožuje Pekingu. Následná Ovčáčkova reakce kavárna neunesla

    31-8-2020 Sputnik CZ 80 1337 slov zprávy
     

    Wang I během své návštěvy Německa označil Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan za projev politického oportunismu, který bude mít dohru.



    „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ prohlásil Wang I a dodal, že zpochybňování zásady jedné Číny znamená „znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů“. Čínská vláda a lid podle něj nebudou tolerovat takovou „otevřenou provokaci“ předsedy českého Senátu a protičínských sil, které stojí za ním.



    Česká opozice kvůli tomuto výroku požaduje od vlády tvrdou reakci. Vystrčilův kolega z horní komory, senátor Jiří Drahoš, označil výrok čínského ministra za „nehorázné vyhrožování“.



    „Čínští soudruzi by si měli uvědomit, že nejsme jejich gubernií, ale svobodnou demokratickou zemí!“ doplnil.





    Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové politika vlády i prezidenta Miloše Zemana přispěla k tomu, že Čína nerespektuje českou suverenitu.

    „Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše. Nemůže! A naše diplomacie to musí dát silně najevo,“ uvedla v tiskovém komentáři.






    V březnu během koronavirové krize premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiéři Alena Schillerová (ANO) a Jan Hamáček (ČSSD) osobně dorazili na letiště spolu s čínským velvyslancem přivítat čínské letadlo, které dovezlo v Číně zakoupené ochranné pomůcky. Pekingu v televizním projevu poděkoval i prezident Miloš Zeman.



    „Vyhrožování čínského ministerstva zahraničí je už za absolutní hranou a nepřijatelné. Je správné, že si Tomáš Petříček a ministerstvo zahraničí předvolali čínského velvyslance. Ale to nestačí, očekávám jeho odvolání a povolání našeho velvyslance z Pekingu domů na konzultace,“ míní předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.






    Vůči prohlášení šéfa čínské diplomacie se ohradil i předseda ODS Petr Fiala.



    „Cesta předsedy Senátu je v zájmu ČR, nikoho neohrožuje a není vůči nikomu myšlena nepřátelsky. Čínské výhružky ničemu nepomohou, jen zvětšují problémy v česko-čínských vztazích a pro nás jako suverénní zemi jsou absolutně nepřijatelné,“ sdělil na Twitteru.






    Předseda Pirátů Ivan Bartoš poznamenal, že to není poprvé, kdy se Čína snaží tlačit na suverénní země.



    „Není jediný důvod, abychom se nechali takovými výhružkami v souvislosti s česko-tchajwanskými vztahy ovlivňovat. Krok ministra Petříčka je logický a v pořádku, velvyslanec by měl podat vysvětlení,“ napsal ČTK.



    Své slovo řekl i řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS), který na čínskou ambasádu napsal dopis, jehož obsah zveřejnil na Twitteru. V něm požaduje „okamžitou omluvu“ za vyhrožování České republice.



    „Vážení, to bylo NAPOSLEDY, co jste si takto otevřeli hubu na Českou republiku! Vaše vyjádření je daleko za hranou diplomaticky přijatého. Já vám dám, že pana předsedu Senátu ČR ‚přimějete zaplatit vysokou daň…‘, vy kašpaři drzí, bezohlední, nevycválání!“ stálo v dopise, který dává čínskému ministrovi 24 hodin, aby se omluvil. V opačném případě Novotný hrozí, že Čínu přiměje „zaplatit vysokou cenu“.




    Ovčáček rozzuřil kavárnu



    Na tomto pozadí ale hradní mluvčí Jiří Ovčáček naopak zkritizoval Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan a opozici obvinil z prosazování konfrontace a nepřátelství.

    „Česká republika vedla od dob prezidenta Václava Havla směrem k zahraničním partnerům politiku komunikace. Nyní jsme se dostali jako jediní v Evropě na cestu konfrontace, která roztáčí spirálu nepřátelských aktů a prohlášení. Není to dobrá zpráva pro budoucnost,“ napsal na sociálních sítích.







    „Západní Evropa právě teď pragmaticky hovoří s Čínou. Českou republiku zahlcuje trapně patetická propagace výletu předsedy Senátu,“ doplnil Ovčáček.






    V komentáři pro Český rozhlas dále uvedl, že „se Česká republika dostává do střetu velmocí, což je věc samozřejmě velmi neblahá“. Vystrčilova cesta na Tchaj-wan podle něj nepřispívá k dobrému jménu České republiky.


    Tato reakce Zemanova mluvčího ale vyvolala další vlnu pobouření.



    „To napíše mluvčí hlavy státu v den, kdy ministr zahraničí Číny otevřeně vyhrožuje předsedovi Senátu naší země. Že je Zeman (nejen on) čínskou loutkou, to víme. Co je Ovčáček?“ reagoval na Twitteru bývalý europoslanec Pavel Telička, na což se v diskuzi na hradního mluvčího sesypala vlna urážek.






    Stejně jako Pekarová se i Telička domnívá, že kvůli politice Zemana a vlády si Peking údajně myslí, že si k Česku může dovolit prakticky cokoli.



    „Prezident republiky Zeman, premiér Babiš a místopředseda vlády Hamáček (a někteří další) svými patolízalskými dopisy, vítáním roušek na letišti a dalšími servilitami vytvořili na čínské straně dojem, že si k ČR mohou dovolit prakticky cokoliv. Není tedy náhodné, že čínský ministr zahraničí otevřeně vyhrožuje předsedovi Senátu Vystrčilovi, že za svoji návštěvu Tchaj-wanu zaplatí vysokou cenu. Takto se možná chovají gangsteři, ale nikoliv politici v mezinárodních vztazích. A pokud někdo sklouzne k takovým praktikám, musí se mu okamžitě dostat patřičné diplomatické reakce. Očekávám, že se tak stane co nejdříve a že se nevyjádří jen ministr zahraničí Petříček. Bude-li třeba, musí Čína pocítit, že jsme suverénním a sebevědomým členským státem EU, která poskytuje svým členům mimo jiné solidaritu a podporu. Petříček musí tedy konat nejen ve vztahu k Číně, ale i EU. Babiš by měl přestat s infantilními videy a začít se chovat jako státník, který nenechá zemi plivat do očí,“ napsal dále na Facebook.





    Reakce vlády


    V pondělí si náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa předvolal čínského velvyslance Čang Ťien-min do Černínského paláce.



    „Náměstek Tlapa vyjádřil zásadní nesouhlas s vyjádřením čínské strany v souvislosti se zahájením návštěvy delegace Senátu Parlamentu České republiky na Tchaj-wanu. Označil ho za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi,” stojí v prohlášení, které ministerstvo zveřejnilo po jednání.






    Před tím na výroky čínského ministra zahraničí rovněž reagovali předseda české vlády Andrej Babiš i ministr zahraničí Tomáš Petříček před cestou do Slovinska. Podle premiéra v případě Tchaj-wanu Čína reaguje obvykle stejně.



    „Je to naše záležitost. Kontinuálně prosazujeme naši politiku, která je k Tchaj-wanu jasně stanovena. My jsme si vyhradili právo, že v technických oblastech chceme s Tchaj-wanem spolupracovat,“ podotkl Petříček, který ale následně dodal, že Česko nadále dodržuje politiku jedné Číny. „Proto jsem předsedovi Vystrčilovi nemohl cestu na Tchaj-wan doporučit,“ vysvětlil.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑