• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovenskí vlastenci sa zišli na mieste víťaznej bitky proti Turkom

    31-8-2020 Zem & Vek 187 1197 slov zprávy
     



    Foto: Eugen Rusnák

    Vlastenci, predstavitelia viacerých občianskych organizácií, strán a hnutí, ktorým záleží na úspešnom vývoji Slovenska a na tom, v akom stave ho zanecháme našim potomkom, sa včera predpoludním zišli na mieste, kde sa pred 368 rokmi odohrala prvá víťazná bitka proti Turkom na území Slovenska – medzi obcami Malé a Veľké Vozokany. Po pol roku sa stretli pri pomníku – bronzovom levovi. Naposledy, podobnú akciu uskutočnili na rovnakom mieste v polovici februára, tesne pred parlamentnými voľbami.


    Organizátori podujatia, tvorcovia Nitrianskej deklarácie suverenity a slovanskej občianskej organizácie Slavica, pozvali na stretnutie všetkých vlastencov, ktorí odmietajú vnucovanie cudzích hodnôt, sú hrdí na víťazstvo slovensko-uhorských domobrancov nad obrovskou presilou, odmietajú miešanie sa do vnútorných záležitostí a zásahy zvonka v súčasnosti – presne, ako naši predkovia,  sú pripravení brániť suverenitu krajiny, svoju vlasť, spôsob života, naše hodnoty, tradície a zvyky. Záštitu nad podujatím prevzal Jozef Prokeš, bývalý podpredseda Národnej rady SR a vlády Slovenskej republiky.


    Účastníci podujatia sa zišli na mieste bitky pri Veľkých Vozokanoch pri príležitosti tejto významnej udalosti slovenských dejín a protitureckých vojen. Táto bitka sa konala 26.-27. augusta 1652 medzi obcami Veľké Vozokany a Malé Vozokany. Spojené sily mocných uhorských rodov Forgačovcov a Esterháziovcov, posádok priľahlých hradov a miestnych sedliakov v nej rozdrvili tureckú koristnícku výpravu vedenú vezírom Karom Mustafom, veliteľom posádky v Ostrihome. Na mieste bitky, v ktorej padli štyria prední synovia rodu Esterházi, sa nachádza veľkolepý pomník – mohutný lev.


    V úvode podujatia si účastníci podujatia zaspievali hymnu Slovenskej republiky, moderátorka  Dagmar Weissabelová oboznámila všetkých prítomných s programom celej akcie, folklórna skupina Lehoťanka zaspievala ľudovú pesničku a prišli na rad vystúpenia politikov, predsedov a členov občianskych združení a hnutí, odborníkov atď. Pri pomníku sa zišlo vyše sto ľudí, ktorí tam prišli z viacerých kútov Slovenska.


    Ako prvý s prejavom vystúpil garant podujatia, bývalý podpredseda vlády SR a bývalý predseda Slovenskej národnej strany Jozef Prokeš. Nadviazal na historickú paralelu s udalosťami spred 368 rokov, podčiarkol, že ako aj vtedy, na Slovensko útočia a snažia sa ovplyvniť dianie v krajine cudzie mocnosti, snažia sa inakším, „moderným spôsobom“ okupovať Slovensko, ako to pred stáročiami vojenskou silou robili Turci.


    Podčiarkol, že Slovensko, podľa ústavy, je už takmer 30 rokov suverénny štát, ale má byť suverénny nielen podľa zákonu alebo formálne, ale aj v skutočnosti suverénny, aby o svojom živote a o svojom osude rozhodovali občania tohto štátu a nie zahraničné „šéfovia, sponzori a poradcovia.“ Prízvukoval, že sa súčasná vláda nesnaží o to, aby Slovensko bolo suverénnym štátom, a je bábkou v rukách zahraničných mocností.


    Podotkol, že v budúcich voľbách, či sa budú konať predčasne, alebo o 3,5 roka, ľudia by mali voliť predstaviteľov národniarskych strán, skutočných vlastencov, aby tí mohli vytvoriť národnú koalíciu a zabrániť slniečkarsko-liberálnemu rabovaniu v tejto krajine tak, ako pred vyše 3,5 storočia Slováci zabránili tomu, aby sa dostali do otroctva Turkom.


    Následne k prítomným prihovoril letec, známy politický a vojenský analytik a bloger Peter Švec. Podrobne porozprával o situácii v 17. storočí, keď turecká armáda stále útočila na európske štáty a napáchala veľa zločinov a škôd aj na území súčasného Slovenska. Pripomenul detaily niekoľkých bitiek s Turkami a podrobnejšie sa zastavil práve na bitke pri Veľkých a Malých Vozokanoch a vysvetlil, ako a prečo došlo k prvému veľkému víťazstvu nad tureckou armádou.


    Podčiarkol, že 26. augusta 1652 tureckej armáde čelila tiež armáda mocných uhorských rodov Forgačovcov a Esterháziovcov, ktorá proti dobyvateľom použila bežnú taktiku, ktorá sa v tých rokoch praktizovala, a nedosiahla víťazstvo. Vtedy armáda bojovala proti armáde. Ale na druhý deň do boja rozhodujúcim spôsobom vstúpili obyvatelia okolitých obcí, ktorí postupovali po svojom, so „sedliackym rozumom“, bojovali o svoje domy, rodiny, ženy a detí, do boja sa vrhli s obrovskou odvahou, dušou a srdcom a rozdrvili tureckú armádu.


    Peter Švec porovnal tieto historické fakty so súčasnou situáciou a podčiarkol, že dnes celý slovenský ľud s rovnakým sedliackym rozumom, odvahou a srdcom má bojovať o svoju slobodu a suverenitu a určite zvíťazí, ako sa to podarilo v bitke pri Veľkých a Malých Vozokanoch aj našim predkom pred vyše 3,5 storočia.


    Potom občiansky aktivista, hudobník a skladateľ Stanislav Panis zaspieval svoju pieseň. Následne vystúpil slovenský politik a historik Anton Hrnko, ktorý sa tiež podrobnejšie zastavil na histórii boja slovenského ľudu za svoju slobodu a nezávislosť a suverenitu krajiny. V nadväznosti na udalosti spred 368 rokov vysvetlil, aké hodnoty uznávajú islamisti a kresťania, poukázal na obrovský rozdiel týchto hodnôt a mentality kresťanov a ľudí, uznávajúcich islam, mnohí z ktorých pomaly začínajú „okupovať“ Európu, aj keď iným spôsobom, ako pred stáročiami.


    Odvolal sa na odkaz Slovákov, obyčajných ľudí, ktorí v bitke pri Veľkých a Malých Vozokanoch obhajovali svoju slobodu a šťastný život svojich rodín a blahobyt svojej vlasti. Prízvukoval, že je to odkaz pre všetkých ľudí dobrej vôle, pre vlastencov, národniarov a  suverenistov. Zdôraznil, že ľudia sa nemôžu spoliehať na súčasnú vládu a neustále musia  vlastnými silami chrániť slobodu a nezávislosť svojej krajiny, to, čo dosiahli naši predkovia,  a chrániť našu zem, štátnosť, tradície, zvyky, hodnoty, zvrchovanosť, rozhodovať sami a podľa seba, a nie v súlade s rozkazmi „pánov zo zahraničia.“


    Predseda slovanského občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina tiež porovnal boj proti Turkom spred vyše troch storočí so súčasným bojom slovenských vlastencov za nezávislosť a suverenitu svojej krajiny, podčiarkol, že aj súčasní národniari musia bojovať o blahobyt Slovenska s rovnakou odvahou. Na improvizované pódium pozval aj svojich priateľov a spolupracovníkov, predkovia ktorých sa zúčastnili na slávnej bitke proti Turkom pri Veľkých a Malých Vozokanoch.


    Potom zopár pesničiek zaspieval občiansky aktivista, hudobník a skladateľ Stanislav Panis a   folklórny súbor Lehoťanka. V závere podujatia moderátorka Dagmar Weissabelová priblížila prítomným, prečo vlani vzniklo Slovenské Národné Fórum. Vysvetlila, že je to iniciatíva z ľudu, ktorá vznikla v lete 2019 pred voľbami a plní si výhradne občianske ciele a funguje cez svojich „meditátotov“ z ľudu, ktorí zastupujú iba záujmy občanov SR. Podčiarkla, že v súčasnosti pokračuje vo svojich zjednocovacích aktivitách, podujatiach, konferenciách, protestoch, petíciách výhradne za práva občanov v súlade s Ústavou SR, ktorá sa však nedodržiava, a práve preto vznikol Krízový štáb z ľudu, aby uskutočňoval konkrétne kroky v boji proti nespravodlivosti, korupcii, zneužívaniu ľudských práv a masovej genocíde.


    Po skončení oficiálnej časti podujatia jeho účastníci vyše hodiny debatovali pri pomníku a hovorili o súčasnej situácii na Slovensku. V diskusii potom pokračovali v reštaurácii v Zlatých Moravciach, kde sa venovali viacerým témam, ktoré sú aktuálne na slovenskej politickej scéne.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Fotografie z podujatia nájdete tu: https://www.facebook.com/slavica.oz/posts/2613305305650625


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. 





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑