• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jste po odpoledním spánku unavení? Vědci přišli se spojením spánku a kofeinu, které může pomoci

    30-8-2020 Sputnik CZ 69 371 slov zprávy
     

    Problém krátkého spánku spočívá v tom, že po probuzení se lidé cítí často ještě ospalejší než předtím. Může tak dojít ke zhoršení výkonu během hodiny. Vypití šálku kávy po probuzení však může pomoci zkrátit tuto dobu a to i přesto, že účinek kofeinu se začíná projevovat až po 20 – 30 minutách po vypití.


    Mnoho lidí řekne, že tímto je tedy problém vyřešen. Stačí jednoduše vypít šálek kávy po probuzení, nebo nespat vůbec a jednoduše si doplnit síly kofeinem. A právě tak to dělají i mnozí lidé. Místo toho, aby si trošku pospali, vypijí několik šálků kávy během celé směny. Nutno podotknout, že taková praxe však může narušit jejich spánek poté, co se vrátí ze směny domů a jdou si lehnout.


    A právě z toho důvodu se vědci z Univerzity Jižní Austrálie rozhodli odvodit ideální „vzorec bdělosti“, abychom se necítili po krátkém spánku ospalí a neměli ani problém s usínáním doma.



    Vědci provedli experiment. Ve 3:30 ráno dali skupině dobrovolníků dávku 200 mg kofeinu (asi jeden až dva šálky kávy), načež si šli lehnout asi na 30 minut. Kontrolní skupině pak dali vědci placebo a také je poslali spát. Když se obě skupiny probudily, experti je pozorovali po dobu 45 minut od spánku. Dobrovolníci, kteří si před spaním vypili kávu, vykazovali nejvýznamnější zlepšení svého výkonu.



    „Vypitím kávy před spánkem mohou lidé získat výhody jak spánku, tak i kofeinu. Jedná se tak o win-win situaci,“ uvedli autoři studie.



    Jak dlouho máme spát přes den?


    Doktor biologických věd Vladimir Dorochov v rozhovoru pro ruské noviny Večerní Moskva dříve promluvil o tom, jak dlouho máme spát ve dne, abychom obnovili energii.



    Podle jeho slov si stačí ve dne pospat asi 20 minut. „Když budete spát déle než 20 minut, bude spánek hluboký. Potřebujete čas, abyste se z něho probrali. Říká se tomu setrvačnost spánku,“ řekl lékař.

    Podotkl, že po hlubokém spánku trvá úplné probouzení 20 až 40 minut, což může v podmínkách zaměstnání způsobit problémy.


    „Má-li však člověk pružnou pracovní dobu, jedna hodina spánku mu umožní, že bude po definitivním probuzení čilý až do večera,“ dodal odborník. Dorochov také řekl, že pro denní spánek je nejvhodnější doba od 13 až do 15 hodin.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑