• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Stovky lidí protestovaly proti rozšíření dolu Turów. „Vaše elektrárny jsou horší než ta naše,“ vzkazují Čechům zastánci

    30-8-2020 Sputnik CZ 73 305 slov zprávy
     

    Na akci přišly také stovky polských zastánců rozšíření, uvádí ČTK.


    „Sešli jsme se, abychom poukázali na plánované rozšíření dolu, se kterým nesouhlasíme stejně jako mnoho místních lidí. Důl má velmi negativní vliv na životní prostředí, i na život lidí, především kvůli tomu, že stahuje spodní vodu z českého území,” řekla ČTK Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně hnutí Greenpeace, které dnešní protesty organizovalo. I když polská strana vliv na ztrátu vody popírá, výsledky měření to podle Krejčové potvrzují. Ve Václavicích a Uhelné, které jsou dolu nejblíže, už mnohé studně zcela vyschly, Oldřichovský potok na česko-polské hranici se proměnil v suchý příkop, uvádí agentura.



    Nejpočetnější byla na dnešní akci skupina polských zastánců dolu a pokračování těžby na polské straně, píše ČTK. Demonstranti měli na sobě bílé tričko s obrázkem krtka v hornickém obleku a s nápisem „Wspieram kopalnie Turów" (Podporuji Turówské doly). Horníci, kterým dává důl práci, a jejich rodiny se troubením a hvízdáním snažili umlčet odpůrce těžby a plánovaného rozšíření dolu.



    „Nelíbí se nám, že Češi a Němci chtějí, abychom důl zavřeli, a přitom sami uhlí těží a elektřinu z uhlí vyrábějí. Vaše elektrárny jsou horší než ta naše,” řekla ČTK jedna z přítomných žen.



    Česko žádá o pomoc Brusel


    Podle novin Süddeutsche Zeitung by se polsko-český spor měl prohloubit. Praha v této věci připravuje i podnět Evropské komisi. Podle České republiky bylo prodloužení povolení k provozu dolu Turów o šest let v rozporu se směrnicí EU o vodě.


    Polsko podle ministerstva životního prostředí o záměru nekomunikuje a neposkytuje Česku požadované informace. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) již dříve ČTK řekl, že podnět nyní dopracovává ministerstvo zahraničí. K podání má Česko čas do konce září. Ve hře je i žaloba proti Polsku k Soudnímu dvoru EU. Aktivisté Greenpeace podle Krejčové chtějí, aby Česko skutečně žalobu podalo.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑