• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékař uvedl, kdy dochází k přelomovým momentům ve stáří člověka

    30-8-2020 Sputnik CZ 33 313 slov zprávy
     

    Podle jeho slov dochází k prvnímu zlomu ve věku 45 let, kdy se celkově dokončuje realizace reprodukční funkce. Další fáze pak začíná v 60 letech. V tomto věku se buněčné dělení a regenerace tkání zpomaluje natolik, že to ovlivňuje i životně důležité funkce.



    „Výsledkem je, že se v průměru u člověka vyvinou asi tři chronická onemocnění,“ uvedl v rozhovoru s publikací Komsomolskaja pravda.




    Poslední fáze přichází pak v 75 letech, kdy se extracelulární matrix, tedy mezibuněčná hmota, stává nepoužitelný. Kvůli tomu pak člověk ztrácí ochranné bariéry, v důsledku čehož se počet chronických nemocí zvyšuje na sedm.

    Lékař podotkl, že všechna tato čísla ale závisí na životním stylu člověka – na stravování, fyzickém cvičení, úrovni stresu či podmínkách vnějšího prostředí. Kromě toho Moskalev upozornil na důležitost včasné diagnózy a následné léčby chronických onemocnění.


    V neposlední řadě zmiňme, že podle klasifikace Světové zdravotnické organizace začíná u člověka rané stáří v 60 – 75 letech, pokročilý věk pak v 75 – 90 letech a dlouhověkost v 90 letech a více.


    Základy dlouhověkosti


    Zakladatel Institutu transformační medicíny Lawrence J. Ellison University of Southern California David Agus na shromáždění Zdravá Moskva uvedl, co je třeba udělat pro zachování zdraví a dlouhověkosti.



    „Nekuřte, jezte pouze přírodní potraviny, vyhoďte vitamíny a doplňky, omezte se na aspirin, nezapomeňte na očkování, včetně chřipky. A co je důležité! Nezůstávejte sami a u večeře si dejte sklenici dobrého vína,“ řekl lékař.




    Agus doporučuje skončit práci nejméně dvě hodiny před spaním, aby nedošlo k přetížení mozku, navyknout tělo na režim dne a zajistit si pohodlné a klidné místo ke spaní.


    Navíc odborník doporučuje strávit život v pohybu a neomezovat se pouze na tělocvičnu. Připomněl, že mozek také potřebuje zátěž a řešení složitých problémů. Agus také poznamenal, že moderní medicína je schopna pomoct člověku udržet dobrou formu a zdraví, a vyzval k nezasahování do těla. Je přesvědčen, že v budoucnu budou lékaři schopni zastavit stárnutí a vytvářet léky bez vedlejších účinků.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑