• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Blíže k tělu. Nová ruská technologie vám umožní nabíjet zařízení vlastním teplem

    27-8-2020 Sputnik CZ 35 256 slov zprávy
     

    Termočlánky, též termoelektrochemické články, jsou miniaturní zařízení, která produkují elektrickou energii z energie teplotních gradientů, tj. rozdílů teplot mezi různými objekty či prostředí. Jejich výkon je vyšší ve srovnání s jejich obdobami, a to díky použití elektrod kovových oxidů a vodního elektrolytu, což zvyšuje proud a snižuje vnitřní odpor.



    „Ukázali jsme možnost použití elektrody oxidu niklu v termočláncích na bázi dutých niklových mikrosfér. Dosáhli jsme rekordního ukazatele pro vodní elektrolyty hypotetického Seebeckova koeficientu. Kromě toho jsme objevili nelineární změnu voltampérových charakteristik, která je pro termočlánky atypická, ale zajišťuje zvýšení účinnosti zařízení,“ uvádí vědci v časopise Renewable Energy.



    Dodává se, že vysoký Seebeckův koeficient umožní využívání tepla lidského těla jako zdroje energie. V budoucnu mají vědci v úmyslu vytvořit elektrochemický superkondenzátor, který by byl nabíjen jednoduchým kontaktem s nahřátými povrchy a udržoval by nabíjení po dlouhou dobu.



    Vědci jsou přesvědčeni, že použití vodních systémů významně snižuje náklady na výrobu článků, zvyšuje jejich bezpečnost a umožňuje přechod k realizaci komerčně atraktivních systémů v krátkodobém horizontu.

    „Materiály, které projektujeme, umožní například vytvořit baterie pro elektroniku všité do oděvů, které využívají teplotní rozdíly mezi lidským tělem a prostředím. Teplotní gradienty jsou všude a zařízení tohoto typu mohou vytahovat energii rozptýlenou do prostředí průmyslovými objekty, budovami a mnoha dalšími jednoduchými a bezplatnými zdroji,“ uvádí se.


    Podle vědců může vyvinutý termoelektrochemický článek zajišťovat napětí až 0,2V otevřeného obvodu při teplotě elektrody až 85 °C, což je 10-20krát vyšší ukazatel v porovnání s dalšími podobnými vývoji.


    V budoucnu mají vědci v úmyslu zvýšit výkon pomocí optimalizace složení materiálu elektrod a zlepšením konstrukce termočlánku.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑