• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Medzi vzorkami krvi z rokov 2015 až 2018 vedci objavili protilátky proti SARS-CoV-2

    26-8-2020 Zem & Vek 127 1074 slov zprávy
     



    zdroj : Shutterstock

    Výskumníčku Monicu Gandhi zaujalo, že v ohniskách koronavírusu sa nachádza mimoriadne vysoký počet infikovaných ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky.


    V útulku pre bezdomovcov v Bostone bolo infikovaných 147 obyvateľov, ale 88 % nemalo žiadne príznaky, aj keď zdieľali spoločný životný priestor. Hydinový závod Tyson Foods vo Springdale evidoval 481 infekcií, z toho 95 % bolo asymptomatických. Väznice v Arkansase, Severnej Karolíne, Ohiu a vo Virgínii mali 3 277 infikovaných ľudí, ale 96 % bolo bez príznakov.


    Počas svojho sedemmesačného globálneho šírenia si koronavírus vyžiadal viac ako 700 000 životov. Ale M. Gandhi premýšľala o tom, čo môže byť dôvodom, že toľko ľudí zostalo prakticky nedotknutých. Čo týchto asymptomatických ľudí, ktorí žili alebo pracovali tak blízko ostatných, ktorí vážne ochoreli chráni? Zmenila sa dávka vírusovej expozície? Môže za to genetika? Alebo majú niektorí ľudia už čiastočnú rezistenciu voči vírusu? Snahy pochopiť rozmanitosť choroby konečne prinášajú výsledky a zvyšujú nádej, že tieto znalosti pomôžu urýchliť vývoj vakcín a terapií alebo dokonca vytvoria nové cesty k imunite.


    Teória, ktorá v posledných týždňoch priniesla najväčšie vzrušenie, spočíva v tom, že niektorí ľudia, ktorí sú medzi nami, môžu už mať čiastočnú imunitu.


    Keď bol SARS-CoV-2, technický názov koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu Covid-19, prvýkrát identifikovaný 31.12.2019, bol považovaný za „nový“ vírus, pretože to bolo prvýkrát, keď bol videný u ľudí. Teraz existuje niekoľko veľmi skorých predbežných dôkazov, ktoré naznačujú, že predpoklad mohol byť nesprávny.


    Jednou podmanivou hypotézou, podporenou informáciami z nedávnych štúdií je to, že časť svetovej populácie môže mať čiastočnú ochranu vďaka „pamäťovým“ T-lymfocytom, čo je časť nášho imunitného systému trénovaná na rozpoznávanie konkrétnych útočníkov. Mohlo by to pochádzať z krížovej ochrany vyplývajúcej zo štandardných očkovaní detí. Alebo, ako uvádza iná štúdia, mohli zohrávať rolu predchádzajúce stretnutia s inými koronavírusmi, napríklad tými, ktoré spôsobujú nachladnutie.


    Niektorí odborníci zašli až tak ďaleko, že špekulovali o tom, či niektoré prekvapujúce nedávne trendy v epidemiológii koronavírusu – pokles miery infekcie vo Švédsku, kde neboli žiadne rozsiahle obmedzenia a požiadavky na masky, alebo vysoký výskyt infekcie v chudobných oblastiach Bombaja s málo závažnými chorobami – môže byť spôsobené už existujúcou imunitou.


    Iní hovoria, že je príliš skoro na vyvodenie takýchto záverov. Anthony Fauci, špičkový odborník USA na oblasť infekčných chorôb, v rozhovore uviedol, že hoci sa tieto myšlienky intenzívne študujú, takéto teórie sú predčasné. Fauci upozornil, že existuje mnoho pravdepodobných príčin – vrátane mladosti a všeobecného zdravia – ktoré určujú, či konkrétny jednotlivec túto chorobu zvládne alebo zomrie. To podľa jeho názoru posilňuje potrebu neustálej ostražitosti v oblasti sociálneho dištancovania, nosenia masiek a ďalších opatrení.


    Jedna z prvých štúdií o T-bunkách bola uverejnená v polovici mája v časopise Cell od Alessandra Setteho, Shane Crottyho a ďalšia v Inštitúte imunológie La Jolla v San Diegu.


    Skupina vedcov skúmala krv od ľudí, ktorí sa zotavovali z infekcií koronavírusmi a chceli ju porovnať so vzorkami z neinfikovaných kontrol, ktorí boli darcami v krvnej banke od roku 2015 do roku 2018. Výskumníci zistili, že v 40% až 60% starých vzoriek, sa zdá, že T-bunky rozpoznávajú SARS-CoV-2.


    “ Vtedy vírus ešte neexistoval, takže mať túto imunitnú odpoveď bolo pozoruhodné, “ povedal Sette.


    Výskumné tímy z piatich ďalších miest uviedli podobné zistenia. V štúdii z Holandska reagovali T bunky na vírus v 20% vzoriek. V Nemecku 34%. V Singapure 50%.


    Rôzne tímy predpokladali, že by to mohlo byť kvôli predchádzajúcej expozícii podobným patogénom. Snáď náhodou je SARS-CoV-2 súčasťou veľkej rodiny vírusov. Dvaja z nich – SARS a MERS – sú smrteľné a viedli k relatívne krátkym a obmedzeným ohniskám. Štyri ďalšie varianty koronavírusov, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie, obiehajú každý rok široko, ale zvyčajne majú iba mierne príznaky. Sette ich nazýva menej zlými sesternicami SARS-CoV-2.


    Sette a ďalší z tímu informovali o novom výskume, ktorý poskytuje dôkazy o tom, že odpovede T-buniek sa môžu čiastočne odvodzovať z pamäte koronavírusov „nachladnutia“.


    “ Imunitný systém je v podstate pamäťový stroj, “ povedal. “ Spomína si a bojuje silnejšie.


    Na klinike Mayo v Clevelande Andrew Badley zase hodnotili možné ochranné účinky vakcín. V spolupráci s odborníkmi zo spoločnosti Nference pozrel záznamy od 137 037 pacientov, aby zistil vzťahy medzi očkovaním a infekciou koronavírusom. Ukázalo sa, že vakcína proti kiahňam chráni pred osýpkami a čiernym kašľom. V súčasnosti sa študuje niekoľko existujúcich vakcín, aby sa zistilo, či by nejaká mohla ponúknuť krížovú ochranu proti SARS-CoV-2. Výsledky boli zaujímavé: Sedem typov vakcín, ktoré boli v minulosti podané jeden, dva alebo päť rokov, boli spojené s nižšou mierou infekcie novým koronavírusom.  Zdá sa, že u ľudí, ktorí dostali v minulosti pneumóniovú vakcínu, došlo k 28% zníženiu rizika koronavírusu. Tí, ktorí dostali vakcíny proti detskej obrne, mali 43% zníženie rizika.


    Gandhi šokuje kontroverzným argumentom, že zatiaľ čo ľudia väčšinou hovorili o asymptomatických infekciách ako o desivých kvôli tomu, že ľudia môžu vírus šíriť nevedomky, môže to byť nakoniec dobrá vec. “Je to zaujímavá hypotéza, že asymptomatická infekcia vyvolávajúca imunitu nás môže viesť k získaniu väčšej imunity na úrovni populácie, “ povedala Gandhi. “ To samo osebe obmedzí šírenie.“



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj : Štúdia Targets of T Cell Responses to SARS-CoV-2 Coronavirus in Humans with COVID-19 Disease and Unexposed Individuals, kolektív autorov


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑