• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chudobnejšie krajiny by mohli byť v dodávkach korónovej vakcíny znevýhodnené

    23-8-2020 Zem & Vek 42 734 slov zprávy
     



    zdroj : Reuters © Dado Ruvic

    Bohaté krajiny si zabezpečujú dodávku vakcíny proti koronavírusu prostredníctvom predbežných zmlúv s farmaceutickými spoločnosťami. Na druhej strane v projekte WHO, ktorého cieľom je zabezpečiť spravodlivé dodávky, chýbajú miliardy. Chudobnejšie krajiny nedokážu skončiť s ničím.


    Keď všetci myslia na seba, myslia na každého: Podľa tohto hesla si mnohé krajiny v západnom spoločenstve hodnôt zabezpečujú dodávku vakcíny skôr, ako sa predajú na celom svete prostredníctvom veľkých investícií do domáceho farmaceutického priemyslu alebo prostredníctvom predbežných zmlúv s farmaceutickými spoločnosťami. Týmto spôsobom by chudobné krajiny mohli byť vylúčené z dodávok vakcín.


    Aby sa tomu zabránilo, v boji proti koronavírusu existuje medzinárodný solidárny projekt s názvom ACT (prístup k nástrojom Covid-19-Tools). Cieľom projektu, ktorý financuje druhá najväčšia nezisková nadácia Wellcome Trust na svete so sídlom v Londýne a WHO, je zamerať sa na pokrok v boji proti Covid-19 prostredníctvom výskumu a vývoja testov, liekov a vakcín a zabezpečenie spravodlivej celosvetovej distribúcie. Ako však ukazujú čísla WHO, v projekte chýba veľa peňazí.


    Podľa WHO bolo do polovice augusta viazaných iba 2,5 miliardy dolárov. Dopyt sa však v nasledujúcich 12 mesiacoch odhaduje na 31,3 miliárd dolárov. V súčasnosti sa stále rokuje o ďalších daroch. WHO však predpokladá, že iba relatívne malá časť bude nakoniec určená partnerom v projekte ACT.


    Caroline Schmutte, vedúca nemeckej kancelárie spoločnosti Wellcome Trust, kritizuje aj národné úsilie, ktoré by mohlo vytvoriť hlavné prekážky spravodlivej distribúcie vakcín podľa potrieb. Mnoho krajín podpísalo takéto zmluvy so spoločnosťami vrátane USA, Švajčiarska a Nemecka, ktoré investovali 300 miliónov eur do biofarmaceutickej spoločnosti CureVac AG.


    Schmutte tiež zdôrazňuje, že je celkom možné, že jedna vybraná spoločnosť nikdy neprinesie na trh úspešnú vakcínu proti koronavírusu. Napríklad vývoj vakcíny CureVac AG nepokročil tak ďaleko, ako sa očakávalo. Podľa tlačovej správy spoločnosti z 20. augusta je vývoj očkovacej látky iba v prvej fáze klinických skúšok. Začiatok druhej a tretej fázy sa neočakáva skôr ako vo štvrtom štvrťroku 2020. Kandidáti na vakcíny z iných krajín sú však už vo fáze 2. alebo 3. testov.


    Toto riziko sa môže šíriť prostredníctvom spoločnej vakcinačnej iniciatívy CEPI, ktorá podporuje deväť rôznych kandidátov na očkovanie. Táto iniciatíva dostáva svoje dary od farmaceutických spoločností a okolo 20 krajín vrátane Spojeného kráľovstva, Japonska a Nemecka. Čína alebo USA, ktoré sa v marci usilovne snažili zabezpečiť výlučné výhradné práva na vakcínu od spoločnosti CureVac , sa nezúčastňujú.


    Predobjednávky, ktoré sú poháňané vlastným záujmom, podľa Schmutteho prinášajú málo:



    Je chybou sa domnievať, že po očkovaní celej populácie jednej krajiny sa problém vyrieši. Na jednej strane nie každý potrebuje alebo chce byť očkovaný. Zároveň sú ľudia vo všetkých krajinách sveta, ktorí očkovaciu látku potrebujú obzvlášť naliehavo, napríklad zdravotné sestry.



    Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus tiež zdôrazňuje, že pandémiu možno zastaviť najrýchlejšie, ak sú chránené všetky rizikové skupiny na celom svete, nie celá populácia len v niekoľkých krajinách.



    Nikto nie je v bezpečí, kým nebudú všetci v bezpečí. Musíme zabrániť nacionalizmu Covid-19.




    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    zdroj : Ärmere Länder könnten bei Versorgung mit Corona-Impfstoff benachteiligt werden, rt.com, 23.8.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

     





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑