• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Na obloze nad Japonskem byl zaznamenán pád neznámého nebeského tělesa

    22-8-2020 Sputnik CZ 60 419 slov zprávy
     

    Pád tohoto tělesa byl zaznamenán kolem 22:30 místního času (15:30 SEČ) 21. srpna. Jasně zářící koule proletěla oblohou zprava doleva a vyhasla nad zemským povrchem.


    Uživatelům internetu se povedlo tento úkaz zaznamenat na mobilní telefony, kamery v autech či na kamery na domech v několika okresech Tokia, ve městech sousední prefektury Kanagawa a dokonce i ve vzdálenější prefektuře Jamanaši.





    ​Vědci zatím daný incident neobjasnili. Nutno podotknout, že k podobnému jevu však došlo i 2. července, kdy byl zaznamenán podobný světelný objekt a později byl nalezen fragment meteoritu. Proto se předpokládá, že tato událost může být s pádem meteoritu také spojena.



    Správce Astronomického muzea města Hiracuka v prefektuře Kanagawa tento úkaz vyfotil na fotoaparát ve svém domě. Podle jeho slov se po jižní obloze pohybovala světelná bílá koule. Po analýze trajektorie navrhl, že tento objekt mohl spadnout do Tichého oceánu nebo na poloostrov Bóso východně od ostrova Honšú.

    Vědec o meteoritech v Japonsku


    Jak bylo již zmíněno, v Japonsku došlo na začátku července k podobnému jevu. Vědec z tokijského státního muzea vědy Shigekazu Yoneda, který se věnuje jejich průzkumu, uvedl, že dvě části meteoritu nalezeného na začátku července v Japonsku jsou úlomky jednoho z asteroidů pohybujícího se po oběžné dráze kolem Slunce a skládají se z naprosto pozemských prvků.


    Dne 2. července byla na noční obloze nad centrální částí Japonska zpozorována ohnivá koule a ozval se rachot. U jednoho domu v prefektuře Čiba brzy našli dva kamenné úlomky meteoritu.



    „Skládá se hlavně z pyroxenu, olivínu a živce, které se dají najít na Zemi, ale obsahuje rovněž kovové prvky. Druhý úlomek má hnědý odstín právě kvůli korozi kovových vtroušenin,“ vysvětlil Yoneda.




    Koroze vznikla, jak předpokládají vědci, již po pádu na Zemi kvůli deštivému počasí v Japonsku.



    „S ohledem na rozměry dvou úlomků činila velikost samotného meteoritu přibližně 5 cm v průměru. Mohlo se ale stát, že jde pouze o jeden úlomek ještě většího meteoritu,“ předpokládá vědec.



    Vysvětlil, že „kamenné meteority“ jsou úlomky asteroidů pohybujících se po oběžných dráhách, jež spadly na Zem, a že existují dva asteroidy s podobnými trajektoriemi, bohužel se ale nedá zjistit, ze kterého pocházejí tyto úlomky.


    V odpovědi na otázku o eventuálním stáří úlomků meteoritu Yoneda poznamenal, že musí být prozkoumány, což si vyžádá asi měsíc, ale obyčejně stáří meteoritů činí 4,6 miliardy let. „Má se za to, že právě tehdy vznikla Sluneční soustava,“ řekl vědec.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑