• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kardiolog prozradil, kolik mají spát starší lidé, aby netrpěli demencí

    22-8-2020 Sputnik CZ 51 212 slov zprávy
     

    Osm hodin je optimální doba spánku průměrného statistického člověka. Má se za to, že se za tu dobu organismus úplně obnoví. A jestliže v mládí se nedostatek spánku dost snadno nahradí, mají starší lidé spát právě tolik, kolik jejich organismus potřebuje, je to životní nutnost, vysvětluje Vladimir Chorošev.



    „Lidé starší 55 let, kteří se blíží šedesátinám, mají mít určitý režim spánku. Mají vždy mít klidný spánek nejméně osm hodin denně. Budou-li starší lidé spát méně, jejich organismus fyzicky nebude stačit obnovit zdrojovou základnu, což se projeví na funkci všech orgánů. Utrpí tím mozek, srdce, játra a žaludek. Na to by měli pamatovat,“ řekl kardiolog v rozhovoru pro Sputnik.



    A přitom spát příliš mnoho je pro starší lidi neméně nebezpečné. Kardiolog Vladimir Chorošev varuje, že nadměrný spánek vede k demenci.


    „Nesmíme zapomínat na to, že mnozí lidé pokročilého věku spánku zneužívají. Říkají, že dlouhý život je unavil, a že si chtějí ještě trochu pospat. Příliš dlouhý spánek ale starším lidem také škodí. Výzkumy ukázaly, že spánek delší než 9, 10 nebo dokonce 12 hodin zvyšuje nebezpečí aterosklerotické mozkové příhody nebo encefalopatie. Tato choroba vede ke kognitivním poruchám. V konečném důsledku to může přivést k demenci. Takže nadbytečný spánek je také nežádoucí,“ upřesnil v rozhovoru pro Sputnik doktor Chorošev.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑