• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Německý ministr zahraničí si promluvil s Korčokem o Bělorusku. Minsk však považuje tlak EU za nepřátelské kroky

    21-8-2020 Sputnik CZ 52 501 slov zprávy
     

    Korčok během setkání uvedl, že Německo je významným partnerem republiky. „Je to politický a strategický partner pro SR," řekl a dodal, že v ekonomické oblasti je Německo významný investor a obchodní partner na Slovensku.



    „V bilaterální oblasti rovněž považuji za důležité využít všechny možnosti, které nám dává tzv. prohloubený politický dialog. To je platforma, která byla uzavřena již v předchozích letech a já si velmi přeji, aby se rozšířila dál,“ dodal Korčok s tím, že Slovensko chce s Německem intenzivněji spolupracovat v mnoha oblastech, jako je digitalizace, zelená ekonomika a průmysl.


    Maas rovněž řekl, že SR a Německo spojuje mnoho společných zájmů a tyto dvě země chtějí „budovat a zintenzivnit spolupráci".


    Bělorusko


    V souvislosti se situací v Bělorusku Korčok podle svých slov německého ministra informoval, „že Slovenská vláda přijala ve středu (19. 8.) ještě před summitem jasné stanovisko založené na třech bodech: zastavení násilí, propuštění politických vězňů a zastavení všech represálií".



    „Musím konstatovat, že se bohužel prezident Alexandr Lukašenko vrací ještě silněji i právě v těchto dnech a hodinách k takovému potlačování základních svobod a vyzývám i z tohoto místa, aby s takovými praktikami přestal," prohlásil.



    Slovensko si podle Korčoka stejně jako Německo uvědomuje, že tato situace nemůže zůstat bez odpovědi a země pracují na omezujících opatřeních, které „budou zacíleny na odpovědné politické představitele v Bělorusku" v souvislosti s falšováním výsledků voleb.



    Korčok podle svých slov komunikuje s dalšími zeměmi i v rámci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) o tom, jak zapojit OBSE do procesu v Bělorusku. Slovensko podle něj podporuje myšlenku, aby se OBSE se svými mechanismy zapojila do situace v Bělorusku, což však musí odsouhlasit prezident Lukašenko.

    Maas připomněl, že členské země EU neuznaly výsledky voleb v Bělorusku, které podle něj neodpovídají demokratickým principům.


    „Cesta z krize vede jen přes dialog, dialog s civilní společností. Konečně by pan Lukašenko měl reálně vidět tuto situaci a ukázat, že je schopen kompromisu a je ochoten vstoupit do dialogu v EU," řekl. Právní stát a demokracii je podle něj třeba hájit nejen v rámci EU, ale i venku.


    Reakce Minsku na kroky EU


    Běloruský ministr zahraničí Vladimir Makej dnes prohlásil, že stát považuje tlak EU za nepřátelské kroky, které poškozují suverenitu Běloruska.



    „Teď máme těžkou situaci. Ale která z vašich zemí neprošla bolestivými etapami národního zrání? Nechte i nás si to projít. Lepší s vaší pomocí, ale bez pokusů o vynucení pomocí politických, finančních a jiných zjevných pák. Prosím vás, promiňte, ale nebudeme to moci vnímat jinak než jako nepřátelská jednání, která poškozují suverenitu Běloruské republiky, a nebudeme to moci nechat bez odporu,“ napsal ministr ve svém dopisu kolegům z Evropské unie.



    Jak poznamenal Makej, stále existují příležitosti pro normální vztahy. „Ale stále věřím v možnosti a vyhlídky na normální, dobré, sousedské, civilizované mezistátní vztahy mezi našimi zeměmi. Protože je to v zájmu všech: Běloruska, Evropy a celé Eurasie. Žádám vás, abyste o tom přemýšleli bez emocí," napsal.


    Celý text je zveřejněn na webových stránkách běloruského ministerstva zahraničí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑