Francouzská pořádková policie je nasazována poblíž Marseille, aby prosadila požadavky na nošení roušek, zatímco země registruje nárůst případů nákazy COVID-19. Mluvčí vlády Gabriel Attal oznámil, že asi 130 policistů bude posláno do Marseille, pobřežního města v jihovýchodní Francii, informoval Euronews.
To přichází poté, co místní úřady nařídily povinné nošení roušek na všech zemědělských trzích a v několika čtvrtích. Roušky na obličej jsou povinné i ve všech veřejných vnitřních prostorech po celé Francii i ve veřejné dopravě, ale radnice mohou rozšířit požadavek na venkovní oblasti „pokud to považují za nezbytné“.
Několik velkých francouzských měst, včetně Paříže, Toulouse a Lille, zavedla taková opatření na přeplněných místech „k zastavení šíření viru, protože rostoucí teploty byly doprovázeny rostoucím počtem případů.“ Bylo také zaznamenáno několik násilných incidentů kvůli odmítnutí lidí roušky nosit.
Minulý měsíc údajně zemřel řidič autobusu v Bayonne, jihozápadní Francii, poté, co na něj dva muži zaútočili, když „jim připomněl, že by měli nosit roušky.“ Minulý týden byla také zmlácena zdravotní sestřička v Seine-Saint-Denis, severně od Paříže, poté, co požádala dva teenagery, aby si na do autobusu nasadili roušku.
Francie v sobotu údajně zaznamenala více než 3 300 nových případů COVID-19 – nejvyšší počet od té doby, co země začala v polovině května uvolňovat některá opatření. Podle údajů ministerstva zdravotnictví země v neděli zaznamenala jen něco přes 3 000 nových infekcí. Koronaviru ve Francii je od začátku propuknutí připisováno více než 30 400 úmrtí – což je sedmý nejvyšší počet na světě.
Rychlý nárůst případů v Itálii – nejvíce zasaženou zemí v EU – přiměl úřady, aby zavřely všechny taneční kluby a aby byly roušky povinné všude od 18:00 do 06:00. Podobná opatření byla zavedena také ve Španělsku, kde se od začátku července počet hospitalizací na COVID-19 údajně zdvojnásobil.
Přesto se šíří protichůdný sentiment. Stovky lidí demonstrovaly o víkendu v Bruselu a Madridu proti nucenému nošení roušek, protože to odporuje jejich občanským právům. Podle studie zadané Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a vydané v červnu v The Lancet, nosit obličejovou roušku údajně snižuje riziko infekce pro osoby o 65 procent.
Nicméně, důvěryhodnost Světové zdravotnické organizace (WHO) byla těžce zpochybněna poté, co bylo zjištěno, že organizace provedla falešné lékařské studie týkající se použití hydroxychlorochinu při léčbě SARS-CoV-2.
(Foto: Reuters / Charles Platiau)