• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Co byste měli vědět o adenovirové vakcíně?

    20-8-2020 Sputnik CZ 41 292 slov zprávy
     

    Od vývoje technologie adenovirových vektorů, na jejichž základě byla vyvinuta vakcína proti covidu-19, uplynula čtyři desetiletí. Během tohoto období byla vytvořena technologická platforma, která byla testována na desítkách tisíc lidí. Zde jsou klíčová fakta o výzkumu tohoto typu vakcíny:



    • Výzkum lidského adenoviru jako potenciální platformy pro vývoj vakcíny byl zahájen v roce 1953.

    • Vakcína neobsahuje živé lidské adenoviry, ale lidské adenovirové vektory, tj. lidské viry, které se nemohou v těle množit a jsou zcela bezpečné pro zdraví.

    • Více než 20 000 lidí se účastnilo klinických výzkumů vakcín a přípravků založených na lidských adenovirech nebo lidských adenovirových vektorech.

    • Nejhromadnější použití vakcíny proti adenoviru na světě bylo provedeno v Ozbrojených silách Spojených států amerických v roce 1971 do současnosti. Takové vakcíny jsou nabízeny všem brancům v Ozbrojených silách USA. V roce 2011 pak došlo ze strany Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ke schválení vakcíny proti adenoviru. Uvádí se, že více než 10 milionů amerických vojáků tuto vakcínu dostalo.

    • Léčivo proti rakovině založené na lidských adenovirových vektorech bylo schváleno pro použití při léčbě více než 30 000 pacientů v Číně.

    • Bylo prokázáno, že u adenovirových vakcín neexistují žádná dlouhodobá zdravotní rizika, včetně rizika karcinogenity (onkologická onemocnění) a rizika ovlivnění plodnosti. Bezpečnost pro zdraví byla potvrzena ve více než 75 mezinárodních článcích a ve více než 250 klinických studiích.

    • Jiné prostředky pro dodávání genetického materiálu virů ke stimulaci imunitní reakci organismu, jako je opičí adenovirus nebo technologie mRNA, nebyly dosud použity ve schválených vakcínách. Dlouhodobé studie možných účinků těchto technologií na lidské tělo, včetně možnosti rakoviny a vlivu na plodnost, nebyly provedeny.

    • Při očkování ve dvou etapách pomocí dvou lidských adenovirů, tedy adenoviru 5 (Ad5) a 26 (Ad26), má přístup Gamalejova centra jasnou výhodu v porovnání s jednovektorovým přístupem, který je využíván jinými vývojáři.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑