• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „I mlčení je vzkaz pro diktátora.“ Němcová griluje Zemana kvůli absenci reakci Hradu na dění v Bělorusku

    18-8-2020 Sputnik CZ 34 627 slov zprávy
     

    Skutečnost, že se k dění v Bělorusku vyjadřují všichni, kromě českého prezidenta, leží v žaludku Miroslavě Němcové. Ta to nyní dala najevo pomocí Facebooku.



    „Prezidenti Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska společně vyzvali běloruské autority, aby zastavily násilí a zahájily dialog u kulatého stolu. K otevřenosti a usmíření vyzvala také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a jako projev solidarity nechala prezidentský palác v Bratislavě nasvítit barvami běloruské vlajky. Na Pražském hradě je ticho a temno. Bohužel i mlčení je vzkaz pro diktátora,“ napsala na své sociální síti.




    Ke svému statusu pak Němcová přiložila ještě fotografii slovenské hlavy státu Zuzany Čaputové, na níž je zachycena její reakce na vzniklou situaci.


    Pražský hrad mlčí



    Připomeňme, že doposud za českého prezidenta vydal prohlášení jen jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident má dovolenou. Využijte reakci pana ředitele Jindráka,“ dodal.

    Rudolf Jindrák, který je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, se totiž k záležitosti vyslovil na svém účtu na Twitteru.



    „Ad Bělorusko: Události kolem registrace prezidentských kandidátů, průběhu voleb i následných násilných střetů vytrvale sledujeme. Konkrétní zákroky vůči kandidátům a opozici si zaslouží zevrubné prošetření,“ napsal na sociální síti.



    To je však zatím vše, co Pražský hrad k záležitosti uvedl. Namísto Zemana ale dění v zemi okomentoval například Andrej Babiš či valná část českých politiků.



    Reakce na sociální síti


    A jak na tuto výtku vůči Zemanovi reagovali uživatelé sociální sítě? Někteří s Němcovou souhlasili a psali, že není dobré, že Zeman mlčí. Jiní však jeho nulovou reakci spíše přivítali.



    „Ano, že se Zeman nevyjádřil, je špatně. I když v jeho případě vlastně dobře, protože bych se musela stydět ještě víc. Jako prezident ČR je velkým zklamáním, a zároveň naději, že už to horší být nemůže,“ napsala jedna uživatelka.



    Další pak měli ironické poznámky na adresu prezidentka a ptali se, zda vůbec ještě nějakého máme.



    Našli se ale i uživatelé, kteří se pustili do Němcové: „Uděláte nejlépe, budete-li mlčet. Čaputová vyzvala ke smíru a vy chcete boj!“

    „Bez urážky, paní Němcová, vážím si Vás a soucítím s lidmi v Bělorusku i jinde, ale není na čase se víc soustředit na lokální problémy?“ psali ostatní a poukazovali na další problémy.



    Spousta uživatelů pak v této souvislosti zmiňovala také Turecko. „Přeji svobodu Bělorusům, ale současně si přeji, aby se všichni ti Pospíšilové, Vystrčilové, Fischerové, Peksové, i Vy paní Němcová, a konec konců i Babiš, stejnou měrou starali o Turecko, které ohrožuje člena EU. Má v čele státu regulérního diktátora, zavřelo desetitisíce lidí do vězení a má choutky na genocidu Kurdů. Doposud jsem od nikoho z vás nezaznamenal důrazné odmítnutí politiky Turecka natož pak lomcování sankcemi,“ rozepsal se jeden komentující.



    „Kdyby Bělorusko bylo členem EU a Lukašenko mlátil demonstranty, tak to by EU nevadilo. Španělsko, Francie a další také mlátí demonstranty a v EU to nikomu nevadí. A v Estonsku, Lotyšsku a Litvě zase oslavují SS příslušníky a zase to v EU nikomu nevadí,“ stálo v jiné reakci.



    Pár uživatelům se pak nelíbilo, že Němcová dávala příkladem zrovna slovenskou hlavu státu. „Hm. Sorrosova ovce Čaputová… Co Erdogan, ten Vám nevadí?“ dodali.



    Situace v Bělorusku


    Připomeňme, že v neděli 9. srpna v Bělorusku proběhly prezidentské volby. Podle informací Ústřední volební komise v nich zvítězil Alexandr Lukašenko, který řídí zemi už přes 26 let. Lukašenko získal 80,08 % hlasů. Druhé místo získala Světlana Tichanovská s 10,09 %.


    Nikdo z oponentů Lukašenka však výsledky voleb neuznal. V zemi vypukly hromadné masové akce. Demonstranti každý večer vychází do ulic na protestní akce. Nejsložitější situace panovala v hlavním městě, kde demonstranti stavěli barikády a odmítali se rozejít. Při jejich rozhánění policisté používali vodní děla, slzný plyn, zábleskové granáty a gumové projektily. Jeden člověk zahynul a mnoho lidí bylo hospitalizováno. Je třeba poznamenat, že se protesty po několika dnech konfrontací s bezpečnostními silami staly mírumilovnějšími.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑