• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Napätie v regióne Stredozemného mora narastá. Do konfliktu s Tureckom sa, okrem Grécka, môže dostať aj Francúzsko

    18-8-2020 Zem & Vek 65 847 slov zprávy
     



    Foto: AFP/France-24

    Sýria, Irak, Líbya, Afganistan a iné. K týmto horúcim regiónom pribudol aj ďalší, aj keď zatiaľ menej nebezpečný a výbušný. Tento raz však nejde o konkrétne štáty, ale o vodnú hladinu. Stredozemné more sa stáva nepokojné – v politickom a vojenskom zmysle. K problému pašovania migrantov, ktorý už dávnejšie trápi niektoré štáty, hlavne, Taliansko a Grécko, pribudol aj ďalší, keď došlo k nepríjemnému stretu hospodárskych záujmov niektorých krajín v oblasti Stredozemného mora.


    Najviac napäté sú vzťahy medzi Gréckom a Tureckom. Zhoršili sa kvôli tomu, že Turecko stále púšťa ilegálnych migrantov na územie Grécka, a k ďalšiemu zhoršeniu došlo kvôli hospodárskym a vojenským aktivitám Turecka. Vlastne nielen Grécko, ale pomaly celá Európska únia má s Ankarou napäté vzťahy nielen pre tureckú ťažbu zemného plynu vo výlučnej ekonomickej zóne Cypru, ale aj kvôli vojenskému zásahu v Sýrii a Líbyi.


    Ankara vyhlásila, že má právo na rozpracovanie ložísk zemného plynu v regióne a násilne vytlačila zo šelfu a ekonomickej zóny Cypru prieskumné plavidlá európskych koncernov. Pod vojenskou ochranou tam začali pôsobiť lode, ktoré si najala Ankara. Turecko koncom minulého roka podpísalo s medzinárodne uznanou vládou Líbye dohodu o vzájomnom rozdelení ekonomickej morskej zóny na východe Stredozemného mora, čím  výrazne obmedzilo medzinárodné nároky nielen Cypru, ale aj Grécka.


    Olej do ohňa pridalo aj Francúzsko, ktoré tiež má svoje záujmy v Stredozemnom mori. Po nedávnej návšteve Emmanuela Macrona v Libanone, turecký prezident Recep Erdogan obvinil Paríž z „koloniálnych ambícií“ a podčiarkol, že Francúzsko neopustí svoju bývalú kolóniu. Navyše minulý týždeň Francúzsko poslalo na Krétu vojenské lode a lietadla pre spoločné cvičenie s Gréckom, čo, prirodzene, nevonia Ankare.


    Viaceré média tieto aktivity Parížu označili za ukážku sily a snahu čiastočne zastrašiť Turecko, ktoré tiež poslalo svoje bojové lode do regiónu. Okrem hospodárskych, sú v tom aj územné nároky: Turecko, rovnako ako Grécko, považuje vody medzi Cyprom a ostrovom Castellorizo za svoje vlastné – na základe dohôd, uzavretých s Líbyou a Egyptom. A už vznikli prvé nepríjemné incidenty.


    Grécke ministerstvo obrany oznámilo, že v regióne došlo ku stretu gréckych a tureckých lodí. Grécka loď „Limnos“, ktorá sledovala turecké seizmické prieskumné plavidlo „Oruk Reis“ /na snímke/, vstúpila do rovnakého kurzu s ďalšou tureckou loďou „Kemal Reis“. Počas tohto manévru sa „Limnos“ svojou prednou časťou dotklo kormy tureckej lodi. Táto skutočnosť, samozrejme, nahnevala tureckého prezidenta, ktorý vyhlásil, že Turecko určite odpovie príslušným spôsobom, ak sa podobné „útoky“ budú opakovať.


    Erdogan tiež podozrieva Paríž z „koloniálnych ambícií“ a znepokojila ho aj nedávna Macronova návšteva Libanonu. Vyhlásil, že „Francúzsko nikdy neopustí svoje bývalé kolónie a Macron chce obnoviť koloniálny rad…“ Ankare sa nepáčia ani aktivity francúzskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Total, ktorá má právo rozvíjať plynové pole v Stredomorí. Táto spoločnosť však musela v máji ukončiť prevádzku kvôli rastúcemu napätiu v regióne.


    Upokojiť situáciu v Stredomorí sa pokúsila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá uskutočnila telefonické rozhovory s Erdoganom a gréckym premiérom Mitsotakisom. Situácia je však napätá a zhoršujú ju viaceré kroky Ankary. Preto niektoré členské krajiny EÚ, hlavne, Grécko a Francúzsko, tlačia na Brusel, aby uvalil sankcie na Turecko. Zatiaľ sa však Európska únia správa voči nebezpečnému a nepredvídateľnému Turecku „v rukavičkách,“ nenašla ten správny „recept,“ ako priviesť k rozumu „chána“ Erdogana…



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    Erdogan warns Macron to give up ‘colonialist’ dream after military exercises with Greece, The Sunday Times, 15.8.2020


    Erdogan warns Greece as France vows to increase military presence, Ekathinerini, 13.8.2020


    Turkish President Erdogan threatens a ‚heavy price‘ to attackers of country’s oil vessel Oruc Reis as France sends its navy into the eastern Mediterranean in support of Greece, Daily Mail, 14.8.2020


    ‚Macron’s seeking WAR‘ Turkey condemns ‚colonial‘ France as tensions with Greece erupt? Express, 14.8.2020

    Turkey’s Erdogan threatens Greece over energy exploration dispute in Mediterranean, Deutsche Welle, 13.8.2020

    France Sends Navy to Eastern Mediterranean Amid Turkey-Greece Standoff, The Wall Street Journal, 13.8.2020

    France bolsters Mediterranean presence as Turkey tensions worsen, France-24, 13.8.2020

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑