• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Drahoš o Bělorusku: Nesmíme dopustit, aby do země dorazila „bratrská pomoc“ z Východu, tak jako k nám v roce 1968

    17-8-2020 Sputnik CZ 39 601 slov zprávy
     

    Politik se ve svém příspěvku rozepsal o současném dění v Bělorusku, které je poslední dny žhavým tématem v mnoha zemích. I on se přiklonil na stranu lidí, kteří v zemi demonstrují za svobodné a spravedlivé volby, a podpořil je.



    „V Bělorusku právě probíhá největší demonstrace v dějinách země. Lidé už mají dost diktatury a chtějí svobodné a spravedlivé volby. V tomto boji za demokracii mají naši plnou podporu a jsem rád, že se na ní shodla i celá EU. Velkým úkolem nás všech v Evropě je nyní nedopustit, aby do Běloruska dorazila „bratrská pomoc“ z Východu, tak jako k nám v roce 1968!“ stálo v jeho statusu na sociální síti.




    Drahoš tak svým statusem zřejmě narážel na zprávu o tom, že Alexandr Lukašenko se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o víkendu telefonicky domluvil na pomoci Bělorusku, a to v případě zhoršení bezpečnostní situace v zemi.


    Právě tato zpráva totiž přivedla určitou část veřejnosti k myšlence, že Rusko bude danou pomoc vyhodnocovat spíše jako příležitost k vojenské invazi. Podobná slova jako Drahoš již před pár dny vyslovila také novinářka České televize Nora Fridrichová. To, že by se mělo jednat právě o invazi, je podle něj zřejmé hlavně proto, že Rusko má s podobným jednáním zkušenost.



    „S invazemi v srpnu mají Rusové velké zkušenosti. Doufám, že jsme nezapomněli a nebudeme se jen nečinně dívat,“ vyjádřila naděje ve svém příspěvku na Twitteru Fridrichová.






    Reakce na sociální síti


    A jak na Drahošův status reagovali lidé na Facebooku? Někteří z nich mu vzkazovali, že. Další podotýkali, že tomu, co se stane či nestane, jen stěží zabráníme



    Jiní si z něj dělali legraci, protože je slova prý až velmi nápadně připomínala slova českého premiéra Andreje Babiše.

    „Pane Drahoši, děkujeme Vám za téměř doslovnou citaci vyjádření pana premiéra Andreje Babiše k situaci v Bělorusku. Jako dlouholetý vědec byste ale u citací neměl zapomínat uvádět autora a zdroj,“ napsal jeden uživatel.



    Nové volby v Bělorusku


    Drahoš ve svém statusu zmínil i nové volby, po kterých mnozí volají. K tomu tématu se dnes vyslovil také stávající prezident Běloruska Alexandr Lukašenko. Ten uvedl, že nové volby v jeho zemi proběhnou po přijetí nové ústavy.



    „Bude to tak, pánové. Musíme přijmout novou ústavu, jak jste chtěli, a dokonce ani alternativní lidé nebyli proti. Musí být přijata pomocí referenda, protože i předchozí ústavu jsme přijali tímto způsobem. A pokud chcete podle nové ústavy se můžou uspořádat volby - parlamentu, prezidenta a místních úřadů,“ uvedl během rozhovoru se zaměstnanci MZKT, který vysílala televizní stanice Bělorusko 24.



    Prezident je přitom ochotný podělit se o prezidentské pravomoci, „ale nikoli pod tlakem a ne přes ulici“.



    Situace v Bělorusku


    Připomeňme, že v neděli 9. srpna v Bělorusku proběhly prezidentské volby. Podle informací Ústřední volební komise v nich zvítězil Alexandr Lukašenko, který řídí zemi už přes 26 let. Lukašenko získal 80,08 % hlasů. Druhé místo získala Světlana Tichanovská s 10,09 %.


    Nikdo z oponentů Lukašenka však výsledky voleb neuznal. V zemi vypukly hromadné masové akce. Demonstranti každý večer vychází do ulic na protestní akce. Nejsložitější situace panovala v hlavním městě, kde demonstranti stavěli barikády a odmítali se rozejít. Při jejich rozhánění policisté používali vodní děla, slzný plyn, zábleskové granáty a gumové projektily. Jeden člověk zahynul a mnoho lidí bylo hospitalizováno. Je třeba poznamenat, že se protesty po několika dnech konfrontací s bezpečnostními silami staly mírumilovnějšími.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑