• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    WHO uvedla faktor, který ovlivňuje úmrtnost na covid-19

    17-8-2020 Sputnik CZ 40 331 slov zprávy
     

    Britský Národní statistický úřad minulý týden zveřejnil průzkum, podle kterého může být riziko smrti pacienta na koronavirus o 7 % vyšší, pokud má na jeho plíce dlouhodobý vliv znečištěné ovzduší. Již dříve se podobné články objevily v řadě zemí.



    V souvislosti s tím Neyra sdělila, že se v poslední době objevuje stále více průzkumů o dané závislosti, přičemž některé z nich zatím nebyly zhodnoceny odborníky. Nedá se ale pochybovat o tom, že znečištěné ovzduší, které ročně způsobuje 7 milionů předčasných úmrtí, má negativní vliv na plíce a brání fungování ochranných mechanismů, zdůraznila Maria Neyra. Poznamenala také, že to urychlí průběh chronických chorob a že se to může projevit na těžkém průběhu choroby covid-19.



    „Je jasné, že když jsou vaše plíce, jež jsou hlavní bránou pro vstup SARS-CoV-2, již poškozené a zranitelné, zvyšuje se riziko vývoje těžší formy choroby, protože máte slabší ochranu. Také se dá říci, že znečištění ovzduší je rizikovým faktorem při každém virovém onemocnění dýchacích cest,“ prohlásila zástupkyně WHO.



    Neyra dále poznamenala, že otázka působení znečištěného ovzduší na úmrtnost na koronavirus má být ještě prozkoumána. Sdělila, že se WHO věnuje systematizaci existujících průzkumů.


    Dále odbornice zdůraznila, že je třeba usilovat o odstranění příčin znečištění ovzduší. Karanténní opatření v řadě zemí kvůli šíření covidu-19 měla podle jejího názoru nečekaně „kladný vedlejší účinek“: kvalita ovzduší se v některých velmi znečištěných městech značně zlepšila, a to i za tak velmi krátkou dobu.



    „Dospíváme tedy k závěru, že


    zavedení opatření, samozřejmě ne takových radikálních jako lockdown (přísná izolace), může vést k rychlému snížení znečištění ovzduší a může značně přispět ke zdraví mnoha lidí,“ zdůraznila doktorka.


    V neposlední řadě rovněž vyzdvihla závažnost „zelené ekonomiky“ a použití obnovitelných zdrojů energie. Vyzvala ke zřeknutí se zemních paliv, která znečišťují ovzduší a zvyšují riziko vzniku řady chorob, včetně těch infekčních. Neyra také vyzvala k „úspornější“ spotřebě zdrojů energie, a sice k omezení používání klimatizace a topení, a také k výběru ekologičtějších dopravních prostředků.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑