• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Maříková odpálila bombu o protestech v Bělorusku: „Už víme, odkud vítr vane…“

    17-8-2020 Sputnik CZ 54 529 slov zprávy
     

    K aktuální situaci v Bělorusku se vyjadřuje stále více politiků, a to jak těch zahraničních, tak těch českých. Výjimku neudělala ani Karla Maříková z SPD, která však přišla na zajímavé zjištění.



    „Neziskovka Občanské Bělorusko měla v roce 2019 příjmy 5,529 mil Kč. MZV ČR jim zaslalo 4,485 mil. Kč. Už víme, odkud vítr vane...“ napsala politička ve svém statusu.




    Do komentářů následně připojila odkaz na Výroční zprávu za rok 2019, v níž lze ve Výnosech za rok 2019 najít kolonku „Dotace MZV – 4 485 000 Kč“.



    V komentářích pod příspěvkem političky se pak rozjela diskuze, v níž někteří psali, že „platíme Majdany“ a další se ptali, „co má v ČR co dělat nějaká neziskovka pro Bělorusko“.

    Připomeňme, že již včera se objevily informace o tom, že šéf české diplomacie Tomáš Petříček uvolnil 45 milionů na podporu „vzbouřenců“ v Bělorusku. S takovou informací přišel bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec, který požadoval po ministrovi zahraničí vysvětlení.



    „Přesto by mě zajímalo, jak šéf zamini Petříček hodlá vysvětlit fakt, že uvolnil 45 milionů na podporu „vzbouřenců“ v suverénním Bělorusku, zatímco francouzské Žluté vesty, Katalánci ve Španělsku nebo hnutí BLM v USA přišly zkrátka,“ napsal Štefec v závěru svého facebookového postu, pod kterým se strhla diskuze.



    V komentářích pak dotyčný ještě uvedl, že „prvních 20M uvolnilo české MZV „na podporu běloruské opozice“ už v roce 2006. A pak už to jen rostlo“.



    Situace v Bělorusku


    Připomeňme, že v neděli 9. srpna v Bělorusku proběhly prezidentské volby. Podle informací Ústřední volební komise v nich zvítězil Alexandr Lukašenko, který řídí zemi už přes 26 let. Lukašenko získal 80,08 % hlasů. Druhé místo obsadila Světlana Tichanovská s 10,09 %.



    Nikdo z oponentů Lukašenka však výsledky voleb neuznal. V zemi vypukly hromadné masové akce. Demonstranti každý večer vychází do ulic na protestní akce. Nejsložitější situace panovala v hlavním městě, kde demonstranti stavěli barikády a odmítali se rozejít. Při jejich rozhánění policisté používali vodní děla, slzný plyn, zábleskové granáty a gumové projektily. Jeden člověk zahynul a mnoho lidí bylo hospitalizováno. Je třeba ale poznamenat, že se protesty po několika dnech konfrontací s bezpečnostními silami staly mírumilovnějšími.

    Uveďme, že z demonstrací proti výsledkům prezidentských voleb běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který obhájil svůj mandát, obvinil Českou republiku, Polsko a Velkou Británii.


    Občanské Bělorusko


    Zmiňme, že Občanské Bělorusko (OB) je mezinárodní sdružení, které bylo založeno v roce 2004 s cílem všestranně podporovat demokratické iniciativy a rozvoj občanské společnosti v Bělorusku.



    Dané sdružení o sobě uvádí, že usiluje o podporu nevládních a neziskových organizací v Bělorusku, včetně těch občanských iniciativ, které byly režimem Alexandra Lukašenka zbaveny možnosti působit legálně.



    „Cílem sdružení je podporovat rozvoj běloruských nevládních organizací a rozvíjet jejich vzájemnou spolupráci s českými partnery. Občanské Bělorusko též usiluje o přenos české zkušenosti se společenskou a politickou transformací do Běloruska,“ stojí na stránkách organizace.



    V současné době je výkonnou ředitelkou Občanského Běloruska Pavla Poláková. Mezi zakladatele OB patří například bývalý prezident České republiky Václav Havel, senátor Parlamentu České republiky Petr Bratský, bývalý ministr vnitra a senátor Jan Ruml, překladatelka a novinářka Petruška Šustrová, senátor Parlamentu České republiky a původním povoláním novinář Jaromír Štětina či spolupracovník Václava Havla Martin Vidlák. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑