• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čaputová nechala rozsvítit prezidentský palác na podporu protestů v Bělorusku. Pražské kavárně chybí reakce Zemana. Foto

    16-8-2020 Sputnik CZ 33 616 slov zprávy
     

    Prezidentský palác svítí na vyjádření solidarity s těmi, kdo nenásilně brání svobodu a požadují svobodné, férové a demokratické volby v Bělorusku. Násilí musí být nahrazeno smysluplným dialogem, otevřeností a usmířením,“ napsala na Twitteru Čaputová a sdílela fotografii nasvíceného paláce.





    Začátkem uplynulého týdne vyjádřila prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová znepokojení nad aktuální situací v Bělorusku. Odsoudila násilí použité proti občanům, kteří vyšli do ulic, aby svobodně vyjádřili svůj názor.



    „Základní demokratické principy, lidská práva a svobody, a v tomto případě konkrétně právo občanů na svobodné shromažďování a svobodu slova, musí být respektovány a dodržovány,“ zdůraznila.



    Krok slovenské prezidentky nenechali bez povšimnuti ani lidé na sociálních sítích. Zástupce šéfredaktora týdeníku Respekt Ondrej Kundra okomentoval zprávu ze Slovenska následujícími slovy: „A prezident Zeman k násilí v Bělorusku dále mlčí.“



    Bývalý europoslanec Petr Ježek dodal: „Když se prezident Zeman konečně přestal vyjadřovat, lámat z něj stanovisko k Bělorusku nevidím jako smysluplné a nezbytné. Beztak má zahraniční politiku určovat vláda.“





    Připomeňme, že doposud za českého prezidenta vydal prohlášení jen jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident má dovolenou. Využijte reakci pana ředitele Jindráka,“ dodal.


    Rudolf Jindrák, který je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, se totiž k záležitosti vyslovil na svém účtu na Twitteru.



    „Ad


    Bělorusko: Události kolem registrace prezidentských kandidátů, průběhu voleb i následných násilných střetů vytrvale sledujeme. Konkrétní zákroky vůči kandidátům a opozici si zaslouží zevrubné prošetření,“ napsal na sociální síti.

    Běloruský velvyslanec na Slovensku podpořil protestující


    Běloruský velvyslanec na Slovensku Igor Alexandrovič Leščeňa vyjádřil jako první vedoucí diplomatických zastoupení své země solidaritu s účastníky protestů.



    „Jsem solidární s těmi, kteří vyšli do ulic běloruských měst v rámci klidných průvodů, aby bylo jejich hlas slyšet. Jako rodák z města Žodzina jsem s vámi - pracovníky BELAZ-u a kovářského závodu,“ uvedl Leščeňa ve videu zveřejněném tento víkend na sociálních sítích.




    Korčok: Vyjádření velvyslance potvrzuje vážnost situace



    Vyjádření běloruského velvyslance na Slovensku Igora Alexandroviče Leščeňy, který podpořil účastníky protestů ve své zemi, potvrzuje vážnost situace v Bělorusku po nedávných prezidentských volbách. TASR to v neděli uvedl ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Ivan Korčok (kandidát SaS).

    „Slovenská diplomacie zaznamenala zásadní vyjádření běloruského velvyslance na Slovensku. To, co říká, potvrzuje i naše hodnocení současné situace v Bělorusku, která je tak vážná, že se k ní veřejně a kriticky vyjadřuje i představitel běloruské diplomacie. Je to signál od seniorského běloruského diplomata, který takovým odvážným a jasným postojem projevuje podporu svým spoluobčanům,“


    řekl Korčok.

    Masové protestní akce v Bělorusku


    Běloruský prezident Alexandr Lukašenko obhájil v prezidentských volbách mandát a nastupuje tak do svého šestého funkčního období. Ústřední volební komise oznámila, že po sečtení všech hlasovacích lístků si politik, který je v čele země již 26 let, připsal 80,23 procenta hlasů.


    Po vyhlášení prvotních výsledků vyšli protestovat do ulic v hlavním městě Minsku, a také v dalších městech, tisíce lidí, protože je považují za zmanipulované. Masové shromáždění pokračují v zemi již týden a doprovázejí je střety s pořádkovou policií, která k rozehnání demonstrantů používá gumové projektily, vodní děla či zábleskové granáty a bije je i obušky. Zadrženo bylo přes sedm tisíc demonstrantů.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑