• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Petr Kolář o české stopě v běloruských protestech: Svého času jsme založili takovou trošku diverzní jednotku…

    16-8-2020 Sputnik CZ 44 429 slov zprávy
     

    Podle Petra Koláře tak nelze popírat, že jsou povolební protesty v Bělorusku živelné. Proto si na rozdíl od běloruského prezidenta nemyslí, že protivládní demonstrace jsou v zemi umožněny jen kvůli tomu, že je koordinuje někdo z Česka, Polska nebo Velké Británie. Zároveň však připouští, že nějaká podobná pomoc by z těchto zemí, respektive z Česka, opravdu mohla pocházet.



    „Ale upřímně řečeno, tak já si teď mohu dovolit tu míru upřímnosti a otevřenosti, kterou pokud bych byl v aktivní službě, bych asi si dovolit nemohl. Ale je pravda, že když jsem byl náměstkem ministra zahraničí, tak jsme svého času založili na ministerstvu zahraničí takovou trošku diverzní jednotku, která měla mimo jiné za úkol podporovat občanskou společnost v těch zemích, kde ještě demokracie nebyla na vzestupu. A dělali jsme to s vědomím toho, že to je náš vlastní zájem, že čím více se bude demokracie a svoboda šířit v Evropě, tak tím my budeme se cítit bezpečněji,“ vysvětlil Kolář.




    Mimo jiné dodal, že se mu velmi líbila reakce šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka na obvinění běloruského prezidenta z organizace protestů. Kolář má totiž radost hlavně z toho, že Petříček odmítl přijmout obvinění jen z toho důvodu, že zaznívá bez jakýchkoliv důkazů.



    „Tak mi to přišlo velmi sympatické, diplomatické vyjádření, protože buďto řeknete, není to pravda nebo je to lež, ale tak můžete taky říct, nejsou na to důkazy,“ všiml si Kolář.



    Žádné důkazy o řízení protestů z Česka ale podle něj ani nemohou existovat, jelikož účast Česka v organizaci demonstrací by vnímal spíše jako nezbytnou pomoc v boji běloruského národa za svou svobodu.



    „No, tak nejsou na to důkazy, já tedy doufám, že jsme se tam různými způsoby angažovali, že jsme těm, kteří si to zaslouží a kteří bojují za svobodnou a demokratickou zemi, Bělorusko, že jsme jim pomáhali,“ uzavřel celou věc bývalý diplomat Petr Kolář.

    Situace v Bělorusku


    Připomeňme, že 9. srpna v Bělorusku proběhly prezidentské volby. Podle informací Ústřední volební komise v nich zvítězil Alexandr Lukašenko, který řídí zemi už přes 26 let. Lukašenko získal 80,08 % hlasů. Druhé místo obsadila Světlana Tichanovská s 10,09 %.


    Nikdo z oponentů Lukašenka však výsledky voleb neuznal. V zemi vypukly hromadné masové akce. Demonstranti každý večer vychází do ulic na protestní akce. Nejsložitější situace panovala v hlavním městě, kde demonstranti stavěli barikády a odmítali se rozejít. Při jejich rozhánění policisté používali vodní děla, slzný plyn, zábleskové granáty a gumové projektily. Jeden člověk zahynul a mnoho lidí bylo hospitalizováno. Je třeba poznamenat, že se protesty po několika dnech konfrontací s bezpečnostními silami staly mírumilovnějšími.



    Běloruský prezident Alexandr Lukašenko v reakci na povolební protesty prohlásil, že opoziční demonstrace byly řízeny z Velké Británie, Česka a Polska.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑