• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Hamáček o cestě na Tchaj-wan: USA se těší, budou sledovat, jak silně bude Čína reagovat. ČR bude jen pokusný králík

    16-8-2020 Sputnik CZ 33 554 slov zprávy
     

    Těch, kteří s touto cestou nesouhlasí, není zrovna málo. Poněkud skepticky se k ní staví také šéf ČSSD a ministr vnitra, který o ní tvrdí, že je proti zahraniční politice země. Navíc bude naše země podle jeho slov prý „pokusným králíkem“.



    Hamáček si dále myslí, že Američané budou se zájmem sledovat, jak Čína na tuto cestu zareaguje. Zmiňoval přitom slova europoslance ODS Alexandra Vondry o tom, že Spojené státy čekají, jaké dopady Vystrčilova cesta bude mít.

    „Američané se těší, budou sledovat, jak silně bude Čína reagovat,“ řekl s tím, že se ČR nyní hodí jako pokusný králík.



    Tato slova však negoval Vystrčil, který Hamáčkovi tvrdil, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo jej ujistil o partnerství a spojenectví. Nicméně, v souvislosti s tím ještě český ministr vnitra označil misi, kterou při středeční návštěvě Prahy podpořil právě Pompeo, za málo ekonomicky významnou, na druhou stranu riskantní ve vztazích s Čínou.


    Je cesta výhodná nebo riskantní?


    Vystrčil si dále stál za tím, že ambicemi celé mise je dovést k nám nové technologie a udělat zde základnu pro výrobu tchajwanských výrobků v Evropě. Hamáček však argumentoval tím, že ekonomické vztahy s Tchaj-wanem fungují a cesta nebude znamenat velký průlom.



    Vystrčilova cesta má však ještě i jiné důvody. Tím je podle šéfa Senátu povinnost šířit demokracii po světě, ale také tuto cestu bere jako symbol nezávislosti ČR.


    Hamáček si však stojí za tím, že kdyby byly návštěvy této země tak výhodné, jak Vystrčil tvrdí, pak by tam stály fronty.


    K věci se vyslovil také oficiální mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana, Jiří Ovčáček. Ten o cestě na Tchaj-wan psal na svém Twitteru, kde sdílel Hamáčkova slova.





    Vystrčilova cesta na Tchaj-wan


    Předseda Senátu Miloš Vystrčil v červnu oznámil, že chce oficiálně navštívit Tchaj-wan. Nyní tuto zahraniční cestu schválil Organizační výbor Senátu České republiky. Uvádí se, že cesty se zúčastní asi devadesát členů delegace včetně podnikatelů, ale i zástupců akademické sféry. Do země odletí i osm senátorů a Věra Kuberová. Delegace přitom neodletí vládním letounem, ale strojem tchajwanských aerolinek.



    Po příletu se Vystrčil setká s ministrem průmyslu a obchodu, ministrem pro digitalizaci a ministrem pro inovace. Kromě toho je v plánu setkání jak s předsedou parlamentu, tak i s prezidentkou. Za zmínku taktéž stojí, že se cesty zúčastní i vdova po zesnulém předsedovi Senátu ČR Jaroslavu Kuberovi – Věra Kuberová. Podle všeho by měla mít část programu společný s Vystrčilem.

    Vystrčil na Tchaj-wan zamíří 29. srpna a vrátí se 5. září. S jeho cestou ale nesouhlasí Čína či někteří čeští političtí činitelé včetně premiéra Andreje Babiše, ministra zahraničí Tomáše Petříčka a prezidenta Miloše Zemana.


    Připomeňme ještě situaci, která zmíněné cestě předcházela. Na Tchaj-wan plánoval letět už jeho předchůdce Jaroslav Kubera. Tato cesta se měla uskutečnit již v únoru, ale Kubera na konci ledna náhle zemřel na infarkt. Poté jeho nástupce, předseda horní komory českého parlamentu Miloš Vystrčil prohlásil, že do země pojede. Ministr vnitra Jan Hamáček v červnu potvrdil, že se vláda v nejtěžších dnech koronavirové krize pokusila odradit předsedu Senátu od této cesty, ale neúspěšně. Obávala se, že Čína zarazí dodávky objednaných ochranných pomůcek do Česka.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑