• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Běloruský velvyslanec na Slovensku prohlásil, že podporuje protestující

    16-8-2020 Sputnik CZ 46 375 slov zprávy
     

    „Jmenuji se Igor Alexandrovič Leščeňa. Hovořím k vám nejen jako velvyslanec Běloruska na Slovensku. Hovořím jako nejstarší velvyslanec běloruského diplomatického úřadu s největšími zkušenostmi a jediný činný běloruský diplomat, který pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí SSSR a na sovětském velvyslanectví v zahraničí. Jako všichni Bělorusové jsem šokován případy bití a mučení občanů mé země,“ prohlásil běloruský diplomat na videu, které bylo zveřejněno na YouTube v noci na neděli.



    Velvyslanec uvedl, že poznal na jedné fotografii zbitých účastníků protestů spolužáka své dcery, který „určitě nebyl nikdy považován za rebelanta“.



    Řekl, že MZV je „často přirovnáváno k silovým úřadům“, které „se snaží nepřipustit zásah do vnitřních záležitostí zvenčí“.

    „Ale vím přesně, že klíčovým prvkem stmeleného, silného státu nepodléhajícího vnějším vlivům je respektování vůle lidu, jeho jazyka, dějin a kultury. Na Slovensku zastupuji Bělorusko a běloruský lid, který je podle Ústavy jediným zdrojem moci v naší zemi,“ řekl Leščeňa.



    Diplomat vyslovil solidaritu s „těmi, kdo vyšli do ulic běloruských měst, aby jejich hlas byl vyslyšen“.



    „Jako rodák z města Žodino jsem s vámi, dělníci BělAZu a Kovářského lisovacího závodu. Upřímně věřím, že se budoucnost mé země bude zakládat na ohledu na postoj všech vrstev společnosti a zástupců různých politických sil. Bělorusové si toto právo vytrpěli,“ dodal diplomat.



    Sputnik nemá k dispozici komentář velvyslanectví.




    Protesty po prezidentských volbách


    9. srpna se v Bělorusku konaly prezidentské volby. Podle oficiálních údajů Ústřední volební komise v nich zvítězil Lukašenko, který získal 80,1 % hlasů. Na druhém místě je Světlana Tichanovská s 10,12 %.



    Opozice tyto výsledky neuznala a samotná Tichanovská vycestovala do Litvy.

    Po uzavření volebních místností začaly v zemi nepovolené protestní akce. Policie je tvrdě potlačovala s nasazením slzného plynu, vodních děl, zábleskových granátů a gumových projektilů.


    Protesty 13.-14. srpna měly většinou pokojný ráz. 14. srpna se konala mnohatisícová demonstrace před vládní budovou v Minsku, kde se nachází Ústřední volební komise. Účastníci žádali opětovné sčítání hlasů a demisi Lukašenka, nikdo však nebyl zatčen.


    Podle údajů běloruského ministerstva vnitra bylo v důsledku masových nepokojů ve dnech 9.-13. srpna zraněno 121 policistů a zahájeno přes 90 trestních stíhání. Bylo zadrženo téměř sedm tisíc účastníků nepovolených akcí. Jeden člověk zemřel, když se podle zprávy ministerstva vnitra pokusil hodit na policisty výbušné zařízení.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑