• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Huawei posiela do Srbska tisíce biometrických kamier na identifikáciu tváre

    15-8-2020 Zem & Vek 61 541 slov zprávy
     



    zdroj : Shutterstock

    Tisíce sledovacích kamier, vyrobených čínskou spoločnosťou Huawei, smerujú do Srbska ako súčasť spoločného plánu Pekingu a Belehradu na inštaláciu monitorovacieho systému Safe City (bezpečné mesto). Informoval o tom spravodajský portál Exit News.


    Inštalácia kamier Huawei v Belehrade je zdokumentovaná od augusta 2018, hoci je možné, že tieto aktivity sa začali už skôr. Srbské ministerstvo vnútra oficiálne oznámilo projekt v januári 2019 a označilo ho za spôsob boaj proti zločinu, ktorý zvýši bezpečnosť občanov. Srbskí policajní funkcionári v tom čase uvádzali, že kamery budú použité na lokalizáciu zločincov a teroristov.


    Kamery majú pochádzať od čínskej spoločnosti Huawei, keďže Stefanović (srbský minister vnútra) sa stretol s bezpečnostnými expertmi z Pekingu po tom, ako krajiny podpísali dohodu o technickej spolupráci v oblasti infraštruktúry,“ hlásila vlani N1, pobočka CNN na Balkáne. Súčasťou dohody je inštalácia 2000 „kamier s vysokým rozlíšením, ktoré používajú softvér na rozoznávanie tváre a poznávacích značiek“ a ich umiestnenie na približne 800 miest.


    Keďže sa nejedná o kamery od európskych alebo amerických výrobcov, srbský nákup zdvihol v Európskom parlamente adrenalín. V októbri 2019 voči tomu namietali europoslankyne Mara Bizotto a Anna Bonfrisco.


    Ďalším dôvodom na „bruselský hnev“ je identický zámer Malty, ktorá oznámila projekt Safe City „nasadením biometrických sledovacích kamier Huawei okolo ostrova.“ Kvôli nátlaku EÚ však projekt odložila. Hovoril by Brusel rovnako o „vážnych hrozbách pre občianske práva,“ ak by zozbierané dáta nešli do čínskych, ale transatlantických rúk?



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Pramene:


    [1] Thousands of Biometric Surveillance Cameras en Route to Serbia from Chinese-Owned Huawei; autor: Alice Taylor; Exit News, 5.8.2020


    [2] Violence breaks out at new Serbia protests; autor: Darko Janjević; Deutsche Welle, 8.7.2020


    [3] Thousand surveillance cameras in Belgrade – for safety or control?; N1 Belgrade, 1.2.2019


    [4] Big Brother Comes to Belgrade; autor: Bojan Stojkovski; Foreign Policy, 18.6.2019


    [5] Serbia: Unlawful facial recognition video surveillance in Belgrade; European Digital Rights/SHARE Foundation, 3.12.2019


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑