• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Namíbia odmieta návrh Nemecka na reparácie za genocídu

    15-8-2020 Zem & Vek 66 576 slov zprávy
     



    Zdroj: Shutterstock

    V osemdesiatych rokoch OSN definovala túto udalosť ako vôbec prvú genocídu spáchanú v 20. storočí. Už viac ako 100 rokov uplynulo od hrôzy páchanej na domácom obyvateľstve v Namíbii pri nemeckej kolonizácii tejto krajiny. Nemci tu v rokoch 1904-1908 vyvraždili desiatky tisíc pôvodných obyvateľov, najmä kmeňov Herero a Nama. Niektoré zdroje uvádzajú aj viac ako sto tisíc obetí.


    Vtedy ešte Nemecké cisárstvo kolonizovalo Nemeckú juhozápadnú Afriku, dnešnú Namíbiu. Príčinou genocídy bola vzbura miestnych obyvateľov a zabitie desiatok Nemcov. Po organizovanom nemeckom protiútoku boli domáci bez šance, zahnaní do púšte, kde väčšinou zomreli na dehydratáciu alebo boli uväznení v rôznych koncentračných táboroch. Niekde sa uvádza, že prebiehalo aj mučenie alebo rôzne pokusy na ľuďoch. Nemci z krajiny odišli už o niekoľko rokov neskôr, a Namíbia získala nezávislosť od Juhoafrickej republiky až v r. 1990.


    Už pred niekoľkými rokmi príslušníci pozostalých z kmeňov Herero a Nama vypracovali žalobu na Nemecko za odškodné, podané na súde v New Yorku. Nemecko sa už predtým za udalosti ospravedlnilo, dokonca oficiálne uznalo genocídu. Vtedy však odmietli vyplatiť akúkoľvek náhradu.


    Nedávno tieto dve krajiny začali rokovať o dohode, kde by Nemecko poskytlo výraznú rozvojovú pomoc za nešťastné udalosti. Namíbia odmietla nemeckú ponuku 10 miliónov eur ako odškodnenie s vyhlásením, že ponuka nemeckej vlády „je neprijateľná“ a je potrebné ju „revidovať.“


    Nemecká vláda sa navyše zdráha použiť slovo „odškodnenie“ vo vyhlásení pri dohode kvôli obavám, že takéto vyhlásenie by mohlo poskytnúť aj právny podklad pre budúce reparačné nároky Poľska, Grécka alebo Talianska za časy 2. svetovej vojny. Nemecko navrhlo namiesto názvu „odškodné“ názov „liečenie rán“.


    Ďalšie africké krajiny, hlavne Tanzánia, pozorne sledujú rokovania medzi Namíbiou a Nemeckom, pretože uvažujú podniknutie potrebných krokov o vlastné odškodné pri kolonizácii ich územia. Africké krajiny boli kolonizované hlavne európskymi mocnosťami, ako napríklad Veľká Británia, Francúzsko a v neposlednom rade aj Belgicko, ktoré je neslávne známe vyvraždením asi 10 miliónov obyvateľov Konžskej demokratickej republiky.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    1. Namibia Rejects Inadequate German Reparations Proposal, Africa News, 12.8.2020


    2. Namibia rejects German compensation offer over colonial violence, The Guardian, 12.8.2020


    3. Herero and Namaqua genocide, Wikipedia


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑