• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Technologický pokrok Číny se už nedá zastavit

    14-8-2020 Sputnik CZ 59 615 slov zprávy
     

    Čínský odborník v rozhovoru pro Sputnik podotkl, že i když upevňuje svou samostatnost, musí Čína zůstávat otevřená světu, přejímat všechny přístupné technologie a znalosti a také aktivně rozšiřovat mezinárodní spolupráci.


    Podle výzkumu měla Čína největší podíl na trhu ve 12 sektorech, předhonila Japonsko v 7 sektorech a přiblížila se k USA, které mají největší podíl ve 25 sektorech. A přitom některé čínské společnosti předhonily americké co do podílu na světovém trhu. Je třeba se zvláště zmínit o společnosti Huawei, která poprvé v dějinách předhonila Apple na trhu chytrých telefonů a zvýšila svůj podíl na 17,6 % nehledě na politiku USA a řady jiných zemí, které zakázaly používání jejích výrobků.



    „Z hlediska dlouhodobé perspektivy nemůže technologickému pokroku Číny nic zabránit. Víc než to, zabránit šíření úspěchů technologického pokroku, jako jsou elektronické výrobky, v podmínkách globalizace prostě není možné. Mohou se jen snížit na nějakou dobu objemy prodejů konkrétních čínských výrobků kvůli opatřením USA a některých západních zemí. Je ale důležité rozebírat každou situaci zvlášť, zobecňování není možné, situace se konec konců neustále mění,“ podotkl v rozhovoru pro Sputnik profesor Výzkumného ústavu mezinárodních vztahů Čínské univerzity komunikací Yang Mian, když odpovídal na otázku, jestli dokáže Čína zachovat své pozice na pozadí tlaku ze strany USA.

    Analytici Nikkei podotýkají, že v průběhu roku dosáhla Čína značných úspěchů a předhonila Japonce v takových segmentech, jako jsou LCD displeje pro chytré telefony, součástky pro lithium-iontové akumulátory aj. Překvapuje také rychlost, jíž roste podíl čínských chytrých telefonů na světovém trhu. Ještě před pěti lety činil podíl Huawei pouhých 5 %.



    V současné době však existuje větší část čínského trhu vysokých technologií díky vnitřní spotřebě. V mnohém právě díky tomu dokázala tato země zvyšovat svou technologickou moc. Souběžně se rozšířením přítomnosti Číny na mezinárodním trhu zvyšují bohužel i protičínská opatření ze strany Západu a větší část odborného společenství předpovídá, že tato politická situace se bude i nadále komplikovat. Dokáže Čína v takových podmínkách rozšířit svůj úspěch na vnitřním trhu také do zahraničí?


    Yang Mian to považuje za docela možné za podmínky, že Čína bude i nadále upevňovat svou soběstačnost.


    „Když narážíme na všelijaké překážky, musíme ještě rozhodněji spoléhat na vlastní síly. Musíme projevit stejnou sílu ducha jako v době realizace projektu dvou bomb a jednoho sputniku Možná, že musíme dokonce využít podpory vlády, spojit celou zemi a vynaložit všechny síly a investice na nezávislé projekty. Kromě toho, když upevňuje svou samostatnost, musí Čína zachovávat otevřenost světu, přejímat všechny přístupné technologie a znalosti a také aktivně rozšiřovat mezinárodní spolupráci,“ řekl odborník.



    Podotkl rovněž, že v některých případech na rozšíření prodejů na mezinárodním trhu nebudou stačit jen marketinkové postupy.

    „Myslím si, že nyní je mnoho zemí, kde je po našich výrobcích velká poptávka, ne všechny země věří Spojeným státům a následují je. Například v asijském, africkém a latinskoamerickém regionu je ještě mnoho takřka nedotčeného tržního prostoru. Podaří-li se nám přesvědčit státy těchto regionů, aby nepodléhaly úskokům Západu v čele s USA, dokážeme vytvořit nové okolnosti. Víc než to, jsem přesvědčen, že ne všechny západní země chtějí následovat Ameriku,“ soudí Yang Mian.


    A zatím čísla mluví samy o sobě. Jestliže před pěti lety kontrolovaly 39 % trhu chytrých telefonů Samsung a Apple, patří nyní 35 % čínské trojici Huawei, Xiaomi a Oppo, přičemž dvě poslední značky jsou populární také za hranicemi Číny. Analytici TrendForce předpovídají, že v roce 2020 vyrobí Huawei 74 milionů chytrých telefonů s podporou 5G a vystoupí podle tohoto ukazatele na první místo, což je docela možné s ohledem na to, že za dobu koronavirové krize zaznamenala tato společnost nejmenší snížení dodávek chytrých telefonů mezi deseti lídry tohoto odvětví – 4,9 % v přepočtu na rok. Mimochodem čínští výrobci chytrých telefonů přežili koronavirus dost snadno. Například z deseti předních značek jenom dvě dokázaly zvýšit dodávky v době pandemie – americká Apple a čínská Tecno.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑