• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Premiér zkritizoval vetování zákonů ze strany Čaputové. Je potřeba být v souladu s ústavou, reaguje na jeho slova palác

    14-8-2020 Sputnik CZ 40 356 slov zprávy
     

    Připomeňme, že slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vetovala v pátek 31. července tři zákony. Parlamentu tak vrátila novely zákonů o prokuratuře, o komisaři pro děti či komisaři pro osoby se zdravotním postižením, a také novelu o elektronických komunikacích. Oznámila to na tiskové konferenci v prezidentském paláci.



    I když Čaputová obvykle oznamuje svá rozhodnutí o podepsání či nepodepsání zákonů v tiskové zprávě, v červenci tak výjimečně učinila formou prohlášení. V této souvislosti se přitom Jednal o vůbec první vetování zákonů, které prezidentka vrací k opětovnému projednání od aktuálního složení Národní rady Slovenské republiky (NR SR).

    Nicméně, na věc reagoval premiér Igor Matovič (OĽaNO), který vetování zákona o elektronických komunikacích označil za nezodpovědné.



    „Nejsilnější zbraň, kterou jsme dnes mohli mít k dispozici, nám prezidentský úřad vypnul, a to mě mrzí,“ prohlásil po jednání vlády Matovič.



    Premiér dodal, že prezidentský úřad udělal v případě zmiňované novely nadpráci. „Chtěli jsme lidem, kteří přišli z nebezpečných zemí, poslat alespoň esemesku, že lidé, jděte se přihlásit na regionální úřad veřejného zdravotnictví. Považuji to za mimořádně nezodpovědné jednání,“ kritizoval předseda vlády.



    Zákon by prý neprošel testem ústavnosti


    Prezidentka však následně na jeho vyjádření zareagovala. Čaputová se přitom mimo jiné opírá o rozhodnutí ústavního soudu, jenž již pozastavil účinnost obdobné právní úpravy, která dostala od opozice přezdívku „špiclovací“ zákon.



    „Prezidentka jasně uvedla důvody, na jejichž základě se rozhodla zmíněný zákon vrátit. Prezidentce záleží na tom, abychom přijímali účinná opatření k zamezení šíření koronaviru, ale ta musí být i v souladu s ústavou,“ vysvětlil Strižinec.




    Mluvčí také připomněl, že ústavní soud nedávno pozastavil účinnost obdobné právní úpravy týkající se prolomení ochrany osobních údajů a jejich poskytování státní moci.

    Strižinec dále konstatoval, že je prezidentka přesvědčena o tom, že ani schválený zákon by neprošel testem ústavnosti.



    „Jeho znění by vedlo k aplikačním problémům, které vzbuzují pochybnosti o jeho proveditelnosti, a tedy i schopnosti dosáhnout deklarovaného cíle a účelu,“ přiblížil názor hlavy státu.



    Podle Čaputové je totiž jen na poslancích NR SR, jak rychle a v jakém znění zákon schválí. Myslí si však, že je lepší, když zákon upraví teď, než kdyby měl účinnost zákona pozastavit ústavní soud.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑