• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Istanbulský dohovor o právach žien: Turecko zvažuje zrušiť ratifikáciu

    13-8-2020 Zem & Vek 54 683 slov zprávy
     



    zdroj : Reuters

    Náboženské práva v Turecku považuje Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a boji proti nemu – známy ako Istanbulský dohovor – ako západný konštrukt na zničenie morálnych hodnôt.


    Len päť rokov po nadobudnutí platnosti 1. augusta 2014 konzervatívne pravicové vlády v Európe – vrátane Turecka – spochybňujú Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu, ktorý je známy pod skratkou Istanbulský dohovor. Hostiteľom konferencie, od ktorej názov dohovoru vychádza bolo Turecko. Turecko už ratifikovalo Dohovor Rady Európy, ktorého cieľom je predchádzať násiliu na ženách a trestať ho. Vládnuca AKP teraz zvažuje odstúpenie od dohody.


    V roku 2019 bolo v Turecku zavraždených 474 žien, dvakrát toľko žien ako v roku 2011, v ktorom bol dohovor vypracovaný. Podľa internetového portálu Diken bolo podľa ministerstva vnútra od začiatku roku 2020 zabitých iba 142 žien. Organizácia „Zastavme vraždy žien!“ na druhej strane už registruje 182 prípadov. Ženy sú vraždené ich manželmi, ich partnermi alebo blízkymi príbuznými a nespočetné prípady domáceho násilia registrujú ženské organizácie v krajine.


    Negatívne sa vyslovili iba muži z politiky a celebrity z nábožensko-konzervatívneho až nábožensko-fundamentalistického, pravicového a pravicovo extrémistického spektra.


    Hlavný bod kritiky odporcov Istanbulského dohovoru: Ničí rodinné štruktúry. Teológ Ali Rıza Demircan, ktorý je celonárodne známy svojím islamistickým postojom (v televíznom vysielaní vyhlásil v roku 2016, že všetky činy ISIS možno legitimizovať podľa tradičného islamského práva), sa v rozhovore pre noviny Milat pridruženým k AKP spoliehal na zásadu sekularizmu v Republike dňa. Nemá zmysel byť proti Istanbulskému dohovoru, pokiaľ prevláda „represívny a diskriminačný laicizmus“.


    Istanbulský dohovor je produktom Západu; na západe bola rodina zničená. Dohovor podporuje „existenciu podobnú zvieratám“. Vidíte všetko (nábožensky, červene.) Zakázané a škodlivé ako prirodzené, ako sú mimomanželské vzťahy, nahota, homosexualita, marketing ženského tela, konzumácia alkoholu a sodomia. Dohovor neponúka „absolútne žiadne duchovné sankcie na predchádzanie násiliu“, je skôr príčinou násilia. Demircan je otec ministra kultúry a cestovného ruchu Ahmeta Misbaha Demircana.


    Mnohí vidia možné ukončenie dohovoru ako gesto Erdoğana svojim nábožensko-konzervatívnym podporovateľom. V období klesajúcich prieskumov sa prezident snaží získať späť svojich voličov.


    Masy prívržencov a kritikov však čiastočne prechádzajú pro-erdoğanským táborom. Potom, čo hovorca platformy označil stúpencov konvencie za „dievky“, konzervatívna organizácia pre práva žien KADEM túto dohodu obhájila. Na jej správnej rade je Sümeyye Erdoğan Bayraktar, dcéra tureckého prezidenta.


    Dohovor podpísalo 46 krajín, 33 z nich ho už ratifikovalo, vrátane Nemecka.


    Rovnako ako Turecko, aj Poľsko chce dohovor zrušiť. Poľská vláda chce skontrolovať súlad Istanbulského dohovoru s ústavou. Okrem ničenia rodiny existuje aj námietka, že dohovor manipuluje s biologickým pohlavím prostredníctvom sociokultúrneho rodového vnímania. Konvencia je dielom „ľavých feministiek“.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroj: Istanbul-Konvention zu Frauenrechten: Türkei denkt über Abkehr von Ratifizierung nach, rt.com, 13.8.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑