• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Chceme vysvětlení, proč tato slova padla.“ Ministr Petříček si předvolá běloruského velvyslance

    13-8-2020 Sputnik CZ 45 673 slov zprávy
     

    Znovuzvolený běloruský prezident Alexandr Lukašenko po nedělních prezidentských volbách oznámil, že opoziční demonstrace byly řízeny z Velké Británie, Česka a Polska. Lukašenko také uvedl, že bezpečnostní služby země zaregistrovaly telefonní rozhovory ze zahraničí. Běloruský prezident uvedl, že jeden telefonát odhalil, kdo tahá za nitky. Podle něj jedna z nich vede do Česka.



    Český ministr zahraničí Tomáš Petříček situaci v Bělorusku probral i na schůzce s americkým protějškem Pompeem. Petříček uvedl, že pohled obou ministrů je velmi podobný.



    „Náš pohled je velmi podobný. V posledním roce jsme měli očekávání, že běloruský prezident Lukašenko chce rozvíjet vztahy s EU, chce zlepšit vnímání Běloruska. To, co se ale poslední týden odehrává, ukazuje, že tento jeden z posledních autoritářů v Evropě se rozhodl jít jinou cestou,“ uvedl Petříček v pořadu Interview na ČT24.



    Běloruské „ovce“


    Český ministr zahraničí se také vrátil ke slovům Lukašenka o tahání za nitky a běloruských „ovcích“.



    „Jsem přesvědčen, že pokud by toto tvrzení myslel vážně, tak by pro to prezident Lukašenko měl předložit jasné důkazy. Tato vyjádření jsou naprosto nemístná. Česká vláda se na organizaci demonstrací nepodílela. Dlouhodobě se snažíme podporovat občanskou společnost,“ uvedl v pořadu Petříček a zdůraznil, že svoboda slova a svoboda shromažďování jsou věci, které by v Evropě měly být standardem.




    Petříček také přiblížil, jak Česko konkrétně podporuje občanskou společnost. A promluvil o programu v rámci východního partnerství.



    „Česko má v rámci východního partnerství programy na rozvoj občanské společnosti, podporu nezávislých médií. Prostřednictvím transformačních a lidskoprávních projektů pomáháme lidem, kteří chtějí pozitivně ovlivnit dění v Bělorusku. „Je to podpora občanské společnosti. Jsou to lidé, kteří chtějí žít v dobrém životním prostředí a nesouhlasí třeba s tím, že jim za zahrádkou postaví továrnu, aniž se jich zeptají, zda chtějí, aby tam stála,“ oznámil Petříček.



    Předvolání běloruského velvyslance


    Ministr Petříček od běloruské strany očekává vysvětlení, proč padla tato slova. Případně chce Česko důkazy. Dojde také na předvolání velvyslance.



    „Již dnes byl na Ministerstvu zahraničních věcí. Osobně jsem s ním nejednal, ale probírali jsme s ním vyjádření prezidenta Lukašenka, se kterými nesouhlasíme. Chceme vyjasnění, proč tato slova padla. Případně předložení důkazů. Jasně jsme protestovali proti slovům, která Lukašenko proti České republice směřoval. Vyjádřili jsme také jasně nesouhlas s tím, co dnes v Bělorusku vidíme, tedy s potlačováním demonstrací, velmi násilné zásahy proti demonstrujícím. Ale také jsme vyjádřili nesouhlas s tím, jak probíhala celá volební kampaň, kde došlo k zatčení celé řady opozičních představitelů, Skutečnost, že nebyla připuštěna na území Běloruska mezinárodní pozorovací mise, která měla sledovat průběh voleb, to vše jsou jasné doklady toho, že volby nebyly svobodné,“ uvedl k celé věci Petříček.



    Dnes ráno Tomáš Petříček na Twitteru zveřejnil, že si nechal předvolat běloruského velvyslance. Píše také, že situace se bude řešit i zítra Radou pro zahraniční věci.





    Prezidentské volby a situace v Bělorusku


    Připomeňme, že 9. srpna v Bělorusku proběhly volby prezidenta. Podle informací Ústřední volební komise v nich zvítězil Alexandr Lukašenko, který řídí zemi už přes 26 let. Lukašenko získal 80,08 % hlasů. Druhé místo získala Světlana Tichanovská s 10,09 %. Opozice však výsledky voleb neuznala.


    Ve štábu Tichanovské v této souvislosti tvrdí, že neuznávají oficiální výsledky voleb a zdůrazňují, že podle údajů z volebních místností všech regionů země právě Tichanovská získala 70-80 % hlasů. Kandidátka teď odjela do Litvy. Její stoupenci uvádí, že Tichanovská byla přinucena opustit zemi a že odjezd „organizovaly“ běloruské úřady.



    Kvůli prezidentským volbám začaly v zemi velké nepokoje. Demonstranti každý večer vychází do ulic na neschválené protestní akce. Nejsložitější situace je v hlavním městě, kde demonstranti stavějí barikády a odmítají se rozejít, při jejich rozhánění policisté používají vodní děla, slzný plyn, zábleskové granáty a gumové projektily. Jeden člověk zahynul a mnoho lidí bylo hospitalizováno.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑