• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lékaři identifikovali příznaky rakoviny tlustého střeva

    13-8-2020 Sputnik CZ 47 329 slov zprávy
     

    Smirnovová uvedla, že v počátečním stadiu nemoc nemá žádné zjevné příznaky a obvykle se objevuje náhodně během kolonoskopie – procedury, při které se tenký aparát zavádí do konečníku. V tomto případě vyšetření ukazuje, že je poškozena střevní sliznice.


    Příznaky rakoviny tlustého střeva druhé fáze mohou zahrnovat bolest břicha a silné nadýmání.


    Ve třetím stadiu, kdy je střevní sliznice zasažena nádorem více než z 50 % a již lymfatickým uzlinám dává metastázy, zpravidla se objevují takové potíže jako zácpa, průjem, těžká únava a ztráta váhy.


    V nejzávažnějším – čtvrtém stadiu nemoci se nádor šíří do sousedních orgánů a tkání, objevují se četné metastázy. Velikost hmoty se stává takovou, že vyplňuje lumen tlustého střeva, což způsobuje neprůchodnost.


    Smirnovová doporučuje kontaktovat odborníky co nejdříve, pokud se v těle vyskytnou alarmující projevy.


    „Čím dříve bude detekována rakovina, tím lépe: během 1. a 2. stádia dochází k vyléčení téměř v 90 % případů,“ zdůraznila onkoložka.



    Na konci července izraelští vědci vysvětlili, které potraviny zvyšují riziko rakoviny. Jde o potraviny bohaté na antioxidanty, jako je černý čaj, čokoláda, ořechy a bobule. Zjistil to tým vědců z Lautenbergova centra pro imunologii a výzkum rakoviny na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.


    „Pečlivá analýza odhalila viníka, který způsobuje rychlé šíření rakoviny v tlustém střevě: střevní flóru, která produkuje metabolity známé jako ‚antioxidanty‘, které se nacházejí ve vysokých koncentracích v potravinách, jako je černý čaj, čokoláda, ořechy a bobule,“ uvádělo se v tiskové zprávě uveřejněné Hebrejskou univerzitou.


    Skupina vědců vedená profesorem Inonem Ben-Nerijou se zaměřila na roli střevní mikroflóry v gastrointestinálním karcinomu a možná našla důvod, proč v tenkém střevě vznikají pouze 2 % onkologických onemocnění, zatímco 98 % postihuje tlusté střevo. Důvod je podle vědců v hlavním rozdílu mezi těmito orgány - v přítomnosti střevní mikroflóry. Tenké střevo obsahuje málo bakterií, zatímco tlusté střevo je obýváno bohatou mikroflórou.


    „Vědci začínají stále více věnovat zvýšenou pozornost roli střevní mikroflóry v našem zdraví, a to jak jejímu pozitivnímu účinku, tak v tomto případě její někdy záhubné roli při vyvolávání určitých nemocí,“ vysvětlil Ben-Nerija.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑