• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Komerčné banky už nevedia, čo by od štátu pýtali

    12-8-2020 Zem & Vek 38 503 slov zprávy
     



    Ilustračné foto: Shuttestock

    Väčšina veľkých firiem si vie počas kratšieho obdobia poradiť s výpadkom tržieb a tak financovať opakované fixné náklady. Ak sa však rezervné zdroje vyčerpajú a podarí sa predmet podnikania naštartovať, budú potrebovať aj lacné peniaze od komerčných bánk. V opačnom prípade totiž môže dôjsť k prepúšťaniu zamestnancov a možno v niektorých prípadoch aj k bankrotu. Komerčné banky sú však opatrné a napriek tomu, že dostávajú lacné zdroje od centrálnej banky a v druhom polroku nemusia odvádzať bankový odvod, vyžadujú od vlády ďalšie krytie požičaných peňazí.


    Vláda už vypracovala program záruk poskytovania úverov v prospech komerčných bank, ktorý niektorí ekonómovia pokladajú za morálny hazard. Ak totiž firma nebude vedieť úver splatiť, zaplatia ho banke daňoví poplatníci. Komerčné banky totiž neboli ochotné doterajším dlžníkov nič odpustiť ako trebárs odpustili časť nájmu prenajímatelia priestorov nájomcom. Na predlžení splácania úverov najviac o 9 mesiacov dokonca zarobili tým, že úročenie nesplatenej istiny úveru pokračuje a tak sa nemôžeme čudovať, že poniektorí úveroví dlžníci odmietli ponúkanú príležitosť.


    Vláda by sa do tohto procesu nemala angažovať, záruky by sa mali poskytovať len cez štátne finančné inštitúcie ako Slovenská záručná a rozvojová banka alebo cez Eximbanku, ak slovenská firma podniká na zahraničných trhoch. Pre väčšinu z nás je prekvapením, že Národná banka Slovenska uvoľňuje komerčným bankám ďalšie peniaze cez znižovanie proticyklického kapitálového balíčka, do ktorého boli banky povinné odkladať si peňažné zdroje na ich čerpanie v období recesie. Prečo ich teda NBS uvoľňuje, keď recesia je teraz väčšia? Odpoveď: Preto, aby komerčné banky bez akéhokoľvek rizika ponúkali svojím klientom čo najviac úverov, za ktoré v prípade ich nesplácania bude ručiť vláda, čo nie je nikto iní ako slovenskí daňoví poplatníci.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑