• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Astronaut vyfotil z ISS, jak vypadá Bejrút po obrovském výbuchu

    12-8-2020 Sputnik CZ 39 369 slov zprávy
     

    „Dnes přemýšlím o Bejrútu. Moje srdce patří všem, kterých se tato tragédie dotkla. Posílám lásku z ISS,“ napsal americký astronaut na Twitteru a připojil také snímek z vesmíru.


    Společně s americkým astronautem se na ISS nachází momentálně i ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.



    ​Tragédie v Bejrútu


    V minulém týdnu v úterý 4. srpna došlo k silnému výbuchu poblíž přístavu v Bejrútu. V důsledku výbuchu byly poškozeny budovy v polovině města.



    Většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí. Německé Geologické výzkumné centrum uvedlo, že bejrútská exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, který je od Libanonu vzdálen přes 200 kilometrů.

    Výbuch si podle libanonského ministerstva zdravotnictví vyžádal přes 150 mrtvých a kolem pěti tisíc zraněných. Mnoho lidí se stále pohřešuje. S hledáním lidí pomáhal také český tým, který přiletěl do Libanonu 5. srpna. ČR reagovala jako jedna z prvních a do země vyslala pomoc. 


    Český tým, který zasahoval v Bejrútu, byl složen z příslušníků Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy, pěti kynologů hasičů Pardubického, Libereckého a Ústeckého kraje a ze Záchranného útvaru HZS ČR a lékaře z Úrazové nemocnice Brno.


    USAR tým (z anglického názvu Urban Search and Rescue) je nasazován v případě rozsáhlé mimořádné události a živelní katastrofy, například zemětřesení, závalu či tsunami. Specializuje se na záchranu ze sutin, z výšek a hloubek. Tým je schopný zhruba do deseti hodin vyrazit na pomoc, pakliže postižená země pomoc přijme.



    Důsledky tragédie


    V této souvislosti ještě zmiňme, že před dvěma dny oznámil předseda libanonské vlády oficiálně svou rezignaci. Tomuto rozhodnutí předcházely rozsáhlé pouliční nepokoje, během nichž došlo ke střetům mezi protestujícími a policisty, počet zraněných přesáhl 700 lidí.


    Premiér Hassan Diab konstatoval, že hlavní příčinou katastrofy, která postihla Libanon v předchozích dnech, je příšerná korupce ve státní správě a všech úřadech. Podle jeho slov je systém korupce v současné době silnější než samotný stát. Diab rovněž dodal, že není vyloučena hrozba dalších katastrof, a to kvůli vládnoucí elitě kontrolující celý stát.


    Hassan Diab se postavil do čela vlády v lednu letošního roku. V dubnu vláda oznámila přijetí antikrizového plánu, jehož cílem bylo zavedení řady opatření za účelem ozdravení ekonomiky. V průběhu několika měsíců vláda vedla jednání s Mezinárodním měnovým fondem ohledně poskytnutí finanční pomoci, avšak bez jakéhokoliv zásadního posunu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑