• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ministr obrany SR chce, aby na Slovensku působili američtí vojáci. Přišel i s konkrétním návrhem

    11-8-2020 Sputnik CZ 42 360 slov zprávy
     

    Jak agenturu SITA informovala mluvčí resortu Martina Kovaľ Kakaščíková, ministerstvo tento návrh předložilo do meziresortního připomínkového řízení.


    Účelem přítomnosti amerických vojáků být poskytování poradenství a výcviku pro vojáky Ozbrojených sil SR.


    „Je velmi důležité zdůraznit, že tento návrh neznamená žádnou novinku v působení amerických vojáků na Slovensku. Příslušníci Ozbrojených sil USA působili na našem území již v minulosti, protože jde o dlouhodobou a kontinuální spolupráci s naším klíčovým spojencem na vysoké úrovni, včetně intenzivní vojenské spolupráce v oblasti vojenského výcviku, cvičení a poradenství,“ zdůraznil ministr obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).



    Z předloženého materiálu dále vyplývá, že příslušníci Ozbrojených sil USA by byli v případě schválení návrhu dislokováni v rámci posádky ve městě Martin, přičemž na Slovensku by působili od 1. října 2020 po dobu 36 měsíců v devítiměsíčních rotacích.

    Náklady spojené s přítomností příslušníků Ozbrojených sil Spojených států amerických by byly hrazeny americkou stranou.


    Návrh je v meziresortním připomínkovém řízení do 13. srpna. Resort obrany ho chce na jednání vlády předložit začátkem příštího týdne.


    Letos v květnu slovenský ministr obrany prohlásil, že Rusko je bezpečnostní výzva. 


    Naď projevil své protiruské postavení, když uvedl, že chce mít v bezpečnostní strategii jasně napsáno, kdo je hrozbou pro Slovensko.



    „Já si myslím, že když Česká republika, Rakousko, Polsko a Maďarsko definují Ruskou federaci z hlediska různých aspektů jako hrozbu, když byla na Slovensku bývalá vláda nucena vyhostit ruského agenta, který měl diplomatické krytí, neboť zde dělal takové věci, pak ano, Ruská federace realizuje množství kroků, které podrývají naše členství v Evropské unii, v NATO a můžeme ji považovat minimálně za bezpečnostní výzvu, pokud ne za hrozbu,“ prohlásil v jednom z rozhovorů.

    Nicméně, zahraničně–politická orientace nového ministra obrany je však v úplném rozporu s míněním lidí na Slovensku. Zatímco Naď považuje Spojené státy americké za klíčového spojence SR a Rusko za hrozbu, Slováci to vnímají přesně naopak.


    Důkazem jsou dokonce i výsledky průzkumu, který nechala vypracovat nepolitická mimovládní organizace Globsec. Podle nich Rusko za hrozbu považuje jen 26 % Slováků. Z průzkumu vyplývá také to, že lidé na Slovensku za větší hrozbu považují Spojené státy americké – tuto možnost uvedlo až 41 % Slováků.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑