• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Úder do obličeje.“ Média hovoří o evropském dilematu kvůli plynovodu Nord Stream 2

    10-8-2020 Sputnik CZ 32 333 slov zprávy
     

    Předtím tři američtí senátoři požadovali, aby vedení přístavu Mukran, který se nachází v tomto městě a je logistickým střediskem pro výstavbu plynovodu, přestalo tomuto projektu pomáhat. V opačném případě zákonodárci hrozili „finanční destrukcí“.


    Jak uvádí autor článku, Evropská unie a Německo reagovaly na takový požadavek dost zdrženlivě.



    Noviny uvádějí, že americké úřady se snaží přimět Evropany, aby odmítli výstavbu Nord Stream 2, a schovávají se za protiruskými slogany. Přitom samotný Washington nakupuje ropu od Moskvy po ukončení dodávek z Venezuely.



    „Můžeme to Američanům tolerovat? Spojené státy již několik let zvyšují svůj nátlak na Evropu. O jejich odhodlání zabránit uvedení do provozu Nord Stream 2 není sebemenších pochyb,“ píše Handelsblatt.



    V článku se zdůrazňuje, že část německé vládnoucí třídy požaduje zavedení protiopatření vůči Spojeným státům, například dovozní clo na dodávky plynu. Přitom však Berlín postrádá odhodlání uvolnit spirálu sankcí.



    „Evropa čelí dilematu, z něhož neexistuje elegantní cesta ven. Všechny alternativní akce jsou spojeny s nějakým problémem. Ale nejméně perspektivní cestou je nedělat nic a čekat na další provokaci ze Spojených států,“ shrnuje autor.



    Plynovod Nord Stream 2



    Projekt plynovodu Nord Stream 2 je výstavba dvou větví plynovodu o celkové kapacitě 55 miliard kubíků plynu ročně od pobřeží RF přes Baltské moře do Německa. Má vést rovněž přes výsostné nebo výhradní ekonomické prostory Finska, Švédska a Dánska.

    Projekt ztělesňuje Nord Stream 2 AG s jediným akcionářem Gazpromem. Evropští partneři Royal Dutch Shell, OMV, Engie, Uniper a Wintershall financují výstavbu z poloviny, tedy každá v částce 950 milionů eur.


    Proti projektu vystupuje Ukrajina, která se obává ztráty příjmů z tranzitu ruského plynu, dále USA, jež aktivně prosazují v EU vlastní zkapalněný zemní plyn, a také Polsko, Lotyšsko a Litva, které považují projekt za politický. USA schválily koncem loňského roku obranný rozpočet, do kterého zařadily sankce proti společnostem, jež se účastní výstavby plynovodu Nord Stream 2. Výstavba byla pozastavena, protože švýcarská společnost Allseas, která kladla potrubí, hned zrušila práci.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑