• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zdroj uvedl, co bylo hlavní příčinou výbuchu v Bejrútu

    10-8-2020 Sputnik CZ 104 321 slov zprávy
     

    Podle jejich údajů je „šetření zaměřeno na důvody dlouhodobého skladování šarže dusičnanu amonného, a to i přes písemná oznámení o nebezpečí jeho skladování“.



    „Nejpravděpodobnější verzí je nedbalost přímo související s korupcí ve společnosti, zejména s ohledem na skutečnost, že po sobě jdoucí libanonské vlády se nezbavily nebezpečné zásilky dusičnanu amonného, která byla i nadále uložena v bejrútském přístavu po dobu delší než sedm let,“ uvedl zdroj přiblížený k vyšetřování.




    Podle jeho slov „v současné době všechny údaje svědčí o tom, že přivezení chemických látek do přístavu v Bejrútu nesledovalo politické cíle“.


    Také údajně neexistují žádné informace o tom, že by byla zásilka dusičnanu amonného adresována Hizballáhu (šíitská skupina) nebo ozbrojeným skupinám v Sýrii.


    Nicméně zdroje, s nimiž se reportéru Sputniku podařilo mluvit, nevylučovaly verzi „výbuchu nebo náletu, která však musí být potvrzena leteckými fotografiemi, které se libanonské úřady snaží získat od zahraničních stran“.


    Podle jiného zdroje obeznámeného s vyšetřováním „detonaci předcházelo zapálení dusičnanu amonného a s rozpadem jeho granulí teplota postupně překročila 200 stupňů Celsia, což způsobilo explozi“.


    Dne 4. srpna došlo k ničivé explozi v oblasti bejrútského přístavu poblíž libanonské námořní základny. Výbuch zničil a poškodil desítky domů a aut, v mnoha čtvrtích hlavního města byla rozbita okna. Podle místních úřadů byl výbuch způsoben explozí ve skladu uložených 2750 tun dusičnanu amonného, který byl v roce 2014 zabaven z nákladní lodi Rhosus registrované v Moldavsku. Následkem výbuchu zahynulo 158 lidí, více než 6 tisíc bylo zraněno.



    Libanonský premiér Hassan Diab uvedl, že vyšetřování zvažuje několik verzí důvodů výbuchu v bejrútském přístavu, včetně nedbalosti, nešťastné náhody a „vnějšího zásahu“.


    Libanonský prezident Michel Aoun nevyloučil zásah vnějších sil při výbuchu v Bejrútu, jejich použití rakety nebo bomby k vyhození přístavu do povětří.


    Libanonská nejvyšší rada pro národní obranu podle zpráv místních médií projednala také verzi výbuchu dusičnanu amonného, který byl zabaven v roce 2014, během opravy dveří hangáru pro jeho uložení v bejrútském přístavu.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑