• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    České MZV nepovažuje běloruské volby za svobodné a demokratické

    10-8-2020 Sputnik CZ 84 671 slov zprávy
     

    Poté, co se k nedávno konaným volbám vyjádřilo několik českých politiků, vydala své prohlášení také česká diplomacie. A ani resort zahraničí není děním v Bělorusku příliš nadšen.



    „Prezidentské volby v Bělorusku nepovažuji ani za svobodné, ani za demokratické,“ napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček jen v krátkosti na Twitteru.




    ​Na své Facebooku pak ještě doplnil, že běloruská vláda nesmí trestat své občany za demonstrace. Podle něj jde totiž o jejich ústavou garantované právo. Navíc je podle Petříčka politováníhodné, že běloruská vláda neumožnila působení volebních pozorovatelů OBSE.



    Následně šéf české diplomacie připojil ke svému příspěvku odkaz na celé znění prohlášení českého ministerstva. V něm Ministerstvo zahraničních věcí ČR vyjadřuje znepokojení nad průběhem letošních prezidentských voleb v Bělorusku.

    „Považujeme za nepřijatelné, že v souvislosti s předvolební agitací a výkonem shromažďovacího práva byl ještě před hlasováním zadržen vysoký počet osob. Stejně nepřijatelné jsou i zákroky represivních složek proti občanům, protestujícím proti průběhu a výsledkům voleb. Tato fakta nás znepokojují a vyzýváme běloruskou vládu, aby přestala trestat své občany za výkon ústavou garantovaných práv,“ píše se v textu.



    Dále v prohlášení MZV stojí, že vzhledem k zatčení potenciálního uchazeče o prezidentský post, populárního blogera Sergeje Tichanovského, a následnému uvěznění opozičního kandidáta Viktora Babarika, kterého stejně jako dalšího kandidáta Valerije Cepkala ústřední volební komise odmítla zaregistrovat, nelze tyto volby označit za svobodné a demokratické. Podle českého resortu navíc takový závěr potvrzuje i množství zpráv z průběhu hlasování a sčítání hlasů.



    „Navzdory nerovným podmínkám projevila běloruská společnost o tyto volby nebývalý zájem, o čemž svědčí jak  masová návštěvnost předvolebních vystoupení kandidátky Světlany Tichanovské, tak skutečná účast v den voleb. Takto silné volání veřejnosti po skutečně svobodných volbách nelze ignorovat,“ podotýká se.




    V závěru svého prohlášení daný resort pak uvádí, že považuje za politováníhodné, že nebylo umožněno řádné působení volební pozorovatelské mise OBSE, jediné důvěryhodné mezinárodní organizace monitorující volby v tomto regionu.



    „Česká republika plně respektuje a podporuje nezávislost a suverenitu Běloruska, zároveň však bude za každých okolností podporovat svobodu projevu a shromažďování a rovnou politickou soutěž,“ píše se v závěru.



    Reakce Miloše Zemana



    Pokud jde o to, jak se k volbám a vůbec k celému dění v Bělorusku staví český prezident, pak za něj vydal prohlášení jeho mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan prezident má dovolenou. Využijte reakci pana ředitele Jindráka,“ dodal.

    Rudolf Jindrák, který jeředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, se totiž k záležitosti vyslovil na svém účtu na Twitteru.



    „Ad Bělorusko: Události kolem registrace prezidentských kandidátů, průběhu voleb i následných násilných střetů vytrvale sledujeme. Konkrétní zákroky vůči kandidátům a opozici si zaslouží zevrubné prošetření,“ napsal na sociální síti.






    ​Kromě Jindráka se k věci vyslovil také premiér Andrej Babiš, který se nechal slyšet, že tyto brutální policejní zásahy v dané zemi jednoznačně odsuzuje.



    „Odsuzuji policejní násilí a brutální policejní zásah proti pokojným demonstrantům v Minsku. Je to postup, který do současné Evropy v žádném případě nepatří. Bělorusové mají právo na svobodu slova a demokracii,“ napsal Babiš na Twitteru.






    ​Slováci o Bělorusku


    Ani Slovákům neuniklo, co se v Bělorusku v souvislosti s volbami odehrává. Ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Ivan Korčok proto vyzval běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby dodržoval základní principy demokracie a svobody slova.


    Korčok ve svém prohlášení mimo jiné zdůraznil, že za projev názoru nemůže být nikdo pronásledován.



    „Zásahy vládnoucího režimu v Bělorusku vůči politickým oponentům a občanům svobodně vyjadřujícím svůj názor jsou nepřijatelné,“ uvedl slovenský ministr.



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑