• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vandalové zničili výstavu o Miladě Horákové na Kampě. Šílené, nepochopitelné, reaguje Pospíšil

    10-8-2020 Sputnik CZ 45 355 slov zprávy
     

    Museum Kampa v polovině června organizovalo výstavu mapující osud československé právničky i političky Milady Horákové při příležitosti výročí její popravy. V pondělí ráno lidé objevili zničené panely.



    „Přátelé, musím vám sdělit šokující skutečnost. Někdo nám v noci zničil výstavu připomínající vraždu Milady Horákové a procesy 50. let. Odsuzuji tento šílený vandalský čin. Ukazuje se bohužel, že některým lidem není nic svaté. Takto zostudit památku obětí komunistické totality je pro mě naprosto nepochopitelné,“ informoval Pospíšil na svém Facebooku.




    Událost okomentoval i starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN):



    „Odsuzujeme tento vandalský čin a věříme, že jeho pachatel bude co nejdříve odhalen a potrestán. Je to bezprecedentní útok na památku a odkaz Milady Horákové.“




    Policie se již případem zabývá. Škoda by mohla přesahovat 10 tisíc korun.



    „Policisté se zabývají poškozením několika komponentů výstavy v parku Kampa. Celou událost prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu Poškozování cizí věci,“ stojí na Twitteru policie.







    Výstavu, která měla trvat do 24. srpna, připravil historik Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek, který se specializuje na československé dějiny druhé poloviny 20. století. Panely stály podél cesty spojující Museum Kampa s Werichovou vilou a výstava byla veřejnosti přístupná zdarma.

    „Každý rok si připomínáme památku právničky a poslankyně Milady Horákové, jejíž trest smrti ve vykonstruovaném politickém procesu se stal symbolem odporu proti všem formám totalitních režimů. Miladu Horákovou vnímám jako synonymum odvahy, ochoty bojovat proti bezpráví, nespravedlnosti a manipulacím. Doufám, že naše iniciativa pomůže udržet její odkaz stále živý a podnětný pro dnešní i budoucí generaci,“


    uvedl k zahájení výstavy Pospíšil.

    Milada Horáková byla popravena po vykonstruovaném procesu v pankrácké věznici 27. června 1950. Prezidentovi Klementu Gotwaldovi byly adresovány prosby o milost od významných osobností, jako byli Albert Einstein, Winston Churchill, Bertrand Russell nebo Eleanore Rooseveltová.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑