• Vybrat den

    Květen 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Severoafričtí Youtubeři radí, jak se dostat nelegálně do Evropy a Ameriky

    10-8-2020 Svobodné Noviny 195 432 slov zprávy
     

    Podle časopisu The Economist severoafričtí migranti dlouhodobě sdílejí rady, jak se nelegálně dostat do Evropy nebo Ameriky. Na YouTube nabízejí idylický obraz života na opačném konci světa, který již povzbudil stovky tisíc Severoafričanů, aby se stali nelegálními migranty.


    The Economist věnuje zvláštní pozornost formě videí. Ve srovnání s hrstkou severoafrických stanic je to strhující podívaná, píše časopis a zdůrazňuje, že každá epizoda s tipy pro potenciální migranty natáčená na mobilním telefonu a pravidelně zveřejňovaná na YouTube je plná pozastavení.



    V jednom z videí, například, bloger na videu prořezává deštný prales, pluje na dřevěné kánoi, flirtuje se ženami a nakonec se dostává do Panamy, jedné z deseti zemí, do které nelegálně vstoupil při cestách do Spojených států.


    Jeden z těchto tzv. Vloggerů, Zouhir Bounou, který se nazývá Zizou, se stal hvězdou ve své domovské zemi Maroku, kde ukazuje, jak zábavné je nelegální cestování do cizí země, a láká celou novou generaci, aby udělala totéž.


    Zizou baví publikum hlavně tím, že mu vypráví o divokých večírcích na pláži a bojuje s policií v zemích, do kterých vstupuje.


    „Pomáhám Severoafričanům překonat bariéru strachu a splnit jejich sen o cestování na Západ,“ říká Murad Mzouri, který v Maroku prodával oblečení. Nyní patří k nejpopulárnějším vloggerům, jejichž každé video shlédne asi milión uživatelů.


    Vlogy plné užitečných informací pro potenciální migranty sdílejí například souřadnice pro překročení turecko-řecké hranice, obvyklou částku potřebnou na úplatky, jména právníků pomáhajících migrantům s papírováním nebo charitativní organizace, které poskytují nejlepší přístřeší.


    Podle časopisu The Economist videa také radí lidem, jak si zařídit falešnou svatbu, kde získat falešnou pracovní smlouvu, nebo jak se vyhnout deportaci.


    „Řekněte, že nejste plnoletí, že jste Libyjec a že hledáte svého otce,“ říká jeden z vloggerů.


    Sekce komentářů pod videi je také velmi užitečná, protože je snadné najít telefonní čísla pašeráků lidí. Vlogové však před pašeráky varují a místo toho povzbuzují své diváky, aby si koupili lístek do Turecka. Odtud se lidem doporučuje pokračovat pěšky do Řecka. Pro Maročany mířící do Španělska je doporučeným dopravním prostředkem vodní skútr.


    Jak uvádí The Economist, mnoho vloggerů má vysokoškolské vzdělání, stejně jako jejich následovníci. Kromě toho jsou videa, která dělají, velmi výnosná. Mzouri údajně vydělává 2 000 dolarů měsíčně z reklamy a umísťování produktů do svých vlogů.






    Reklama



    loading...









    Loading...











    Podobné články





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑