• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Okrádali a vyháněli jsme naše německé spoluobčany.“ Forum24 připomnělo 75. výročí Benešova dekretu a strhlo se peklo

    8-8-2020 Sputnik CZ 72 674 slov zprávy
     

    Český historik a publicista Petr Hlaváček se ve svém článku publikovaném na zpravodajském serveru Forum24 pozastavil nad historickými událostmi, které se odehrály těsně před a po vydání ústavního dekretu č. 33/1945, jehož důsledkem se stalo zbavení tehdejších občanů německé a maďarské národnosti československého státního občanství. Ve zmíněném článku Hlaváček připomíná, že během druhé světové války bylo na území Československa zavražděno kolem 350 tisíc československých občanů, z nichž zhruba 270 tisíc bylo Čechoslováků židovské národnosti. Následně dodává, že na rozdíl od nacistických zločinů, které byly páchány během válečného období, vysídlení a zabití sudetských Němců se odehrávalo již po válce.



    Hlaváček vyzývá ke kritickému přehodnocení tehdejších událostí a tvrdí, že bychom jako sebevědomý národ měli přiznat své poválečné zločiny. Ve svém textu český historik označuje pohraniční území poválečného Československa za kolonie, neboť dle jeho názoru tehdejší vláda uplatňovala na těchto teritoriích a vůči tamnímu obyvatelstvu právě koloniální politiku. Německé obyvatelstvo v konečném důsledku přišlo o svá občanská práva a majetek, tisíce osob přitom bylo popraveno a zavražděno. Dokonce i ti Němci, kteří zůstali v Československu a kterým po několika letech bylo přiznáno československé státní občanství, nedostali nárok na restituci svého majetku.

    Nejhnusnější kapitola českých dějin?


    K článku Petra Hlaváčka se vyjádřil i šéfredaktor zpravodajského serveru Forum24 Pavel Šafr, jenž vyslovil svůj souhlas s pozicí českého historika. Dotyčný novinář také nešetřil kritikou vůči tehdejšímu postupu československé vlády, stejně jako vůči těm Čechům, co se podíleli na poválečném odsunu sudetských Němců. Jejich činnost český novinář dokonce přirovnává k metodám tajné policie nacistického Německa.


    „Před 75 lety vydal prezident Beneš dekret, který zbavoval německé obyvatelstvo občanských práv. Probíhalo okrádání, vyhánění a vraždy našich německých spoluobčanů. Nejhnusnější kapitola z našich národních dějin, kdy se mnozí Češi chovali stejně jako nacistické gestapo,“ uvedl svůj pohled český novinář.



    Odkaz na článek německého historika a samotný Šafrův příspěvek na Facebooku vyvolal živou diskuzi, kde se střetla protichůdná hodnocení těchto kontroverzních historických událostí. Část komentujících se přitom shodla s názorem Šafra, řada uživatelů totiž neměla sebemenší pochyby v tom, že poválečný odsun Němců a s tím související krutosti jsou hanebnou skvrnou české historie.



    „Bohužel do dnešního dne se tento zbolševizovaný národ nebyl schopný zbavit všech sviňáren, které způsobil a nebylo to jenom na českých Němcích, ale i na šlechticích a dalších významných osobnostech, zejména podnikatelů,“ napsal uživatel jménem František Novotný.



    Další komentující však poukazovali na skutečnost, že samotné vysídlení bylo zcela legitimní a probíhalo na základě náležitých mezinárodních dokumentů, stejně jako za souhlasu vítězných mocností.



    „Odsun Němců byl legitimní, legální a pod patronací spojeneckých vojsk. A pokud se Němec prokázal jako odbojář, tak mohl v republice zůstat i se svou rodinou,“ zdůraznil Jaroslav Jarolím. Dále dotyčný uživatel zaútočil na samotného novináře. „Bláznivý Šafr tedy může plakat, jak chce. Dal bych ale ruku do ohně, že takový morální maják jako je Šafr by chtěl ,honit‘ Němce po válce mezi prvními,“ dodal.




    Poněkud vyváženější či kompromisnější postoj vyslovil uživatel Martin Večeř, jenž tvrdil, že tehdejší rozhodnutí se nedají hodnotit dnešním metrem a bez ohledu na historický kontext.

    „Je těžké hodnotit odsun dnešní optikou. Ti lidé byli frustrovaní a individuální vyřizování účtů bylo logické. Asi se neshodneme, jestli se odsun dá obhájit, ale snad se shodneme, že nic podobného do moderní společnosti nepatří,“ sdělil Martin Večeř.



    Neméně ostré reakce následovaly i na Twitteru, kde slova Šafra vyvolala bouřlivou diskuzi. Například uživatel Lukáš Závodný se pohoršil nad hodnocením českého novináře, který podle něj poskytuje zkreslený pohled na českou historii.



    „Člověk by řekl, že nejhnusnější kapitola českých dějin byla okupace, kdy za pár let Němci pozabíjeli mnohonásobně více Čechů, než komunisti za 40 let. Ale ne, ono to bude nakonec vyhnání nebohých Němců po válce proti nim,“ napsal dotyčný.






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑