• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Neznamená to „slabost“ vůči Rusku.“ Jindrák podpořil výzvu amerických expertů změnit politiku vůči Moskvě

    7-8-2020 Sputnik CZ 35 498 slov zprávy
     

    Bývalý náměstek ministra zahraničí ČR Rudolf Jindrák dal jasně najevo, že nepovažuje dodržování a rozvoj diplomatických vztahů s Moskvou za projev slabosti. Na svém twitterovém účtu Jindrák totiž uvedl citát z článku, jenž byl před nedávnem publikován na americkém serveru Politico.


    „‚Velmi často diplomatické styky chybně vnímáme jako odměnu za vhodné jednání, ve skutečnosti jsou ale určeny k prosazování našich vlastních zájmů a doručení tvrdých vzkazů,‘ cituje Jindrák. S touto a dalšími myšlenkami stovky U.S. zahraničně-politických expertů se ztotožňuji. (A neznamená to „slabost“ vůči RU),“ dodal český diplomat.





    Autoři zmíněného článku varují před nepříznivými důsledky další konfrontace s Moskvou, a to včetně možných vojenských střetů a narůstajícího závodu ve zbrojení. V současné době se americká zahraniční politika vůči Rusku omezuje na restriktivní opatření, a to v podobě sankcí, rezoluci Kongresu a veřejných odsouzení. Nicméně, jak podotýkají autoři, Rusko a Spojené státy mají velký potenciál pro kooperaci v řadě oblastí, kde se vyžaduje spíše vzájemná spolupráce, než konfrontace. Jedná se především o otázky spojené s hrozbou jaderného konfliktu či klimatických změn.



    Právě proto diplomatické styky mezi dvěma zeměmi musí být dodržovány na odpovídající úrovni. Nemusíme je totiž vnímat jako nástroj pro trestání, ale jako způsob, jak snížit bezpečnostní rizika a vyhnout se nedorozuměním mezi státy, která mohou vzniknout důsledkem absence náležitých diplomatických kontaktů a konzultací. Autoři článků rovněž zdůrazňují nutnost jednat s Moskvou realisticky, s ohledem na její strategické národní zájmy a tradice, které nejde okamžitě změnit podle svých vlastních představ.

    „Musíme jednat se skutečným Ruskem, ne s tím, kterým bychom ho chtěli vidět. Měli bychom přitom využívat naše silné stránky, ale být otevření i pro diplomatické mechanismy,“ zní v článku.




    Rozmístění amerických raket v Evropě a Asii


    Nedávno ruské ministerstvo zahraničí varovalo Spojené státy před rozmístěním svých raket, a to včetně nejaderných. Podle ruského diplomatického rezortu kroky Washingtonu vedly k tomu, že „neexistují žádná omezení ohledně raket středního a krátkého doletu, přitom se hrozby pro všeobecnou bezpečnost mnohokrát zvýšily“.



    „Po vypovězení smlouvy INF (Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, pozn. red.) se ve Washingtonu okamžitě zaměřili na co nejrychlejší dokončení vývoje raketových zbraní dříve zakázaných podle INF. Byly provedeny jejich terénní testy, které potvrdily odůvodněnost mnohaletých ruských nároků na dodržování smlouvy Washingtonem. Americká strana veřejně oznámila svůj záměr co nejrychleji rozmístit perspektivní raketové zbraně – především v asijsko-tichomořském regionu. Není vyloučeno, že se objeví i v Evropě,“ uvedla ruská diplomacie. 

    „Je zřejmé, že rozmístění amerických pozemních raket středního a krátkého doletu v různých regionech světa vážně poškodí regionální a globální bezpečnost, a zároveň vyvolá nebezpečné nové kolo závodu ve zbrojení. Rusko nemůže ignorovat vznik dalších raketových rizik pro své území, která pro nás budou mít strategický význam. To bude vyžadovat okamžitou reakci, bez ohledu na to, zda budou americké rakety s jadernou či nejadernou výbavou,“ dodala. 


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑