• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci vysvětlili, proč se malé děti rády dívají na televizi

    7-8-2020 Sputnik CZ 48 325 slov zprávy
     

    Studie byla provedena týmem z Východoanglické univerzity a Londýnské univerzity Birbeck. Cílem bylo zjistit, jak malé děti reagují na nové informace a proč jsou některé děti přitahovány k učení se novým věcem a jiné ne. Pomocí elektroencefalografie (EEG) vědci analyzovali mozkovou aktivitu 48 dětí ve věku 10 měsíců, zatímco sledovali opakující se 40sekundový úryvek animovaného filmu.


    Sledovali, jak děti reagovaly na samotné video a na náhlé vsuvky se střídajícími se černými a bílými čtverečky. Výsledky pak byly publikovány v časopise Infancy.



    Tým očekával, že s každým novým spuštěním video přestane přitahovat zvláštní pozornost, že na něj děti budou reagovat klidněji a začnou si všímat „šachovnice". Ale ukázalo se, že některé z nich na to reagují téměř okamžitě – ještě předtím, než se plně dívají na film - zatímco jiní se na to nezaměřili ani po několika zhlédnutích za sebou. Vědci tak dospěli k závěru, že temperament dítěte přímo ovlivňuje jeho schopnost a touhu najít a osvojit si informace. Také stupeň televizní expozice závisí na charakteru dítěte.

    Autorka studie doktor Theodora Gligová ze Školy psychologie na Východoanglické univerzitě dodala, že kognitivní schopnosti a schopnost soustředit se jsou u dětí na různých úrovních vývoje. Poznamenala, že existují teorie, které to vysvětlují: některé naznačují, že některé děti prostě hledají méně způsobů, jak stimulovat mozek, zatímco jiné naznačují, že aktivnější děti zpracovávají informace rychleji, a to je nutí hledat něco nového častěji. Současná práce ukazuje, že touha dozvědět se o světě hraje roli ve vzniku těchto rozdílů.


    K doplnění studie požádali výzkumníci rodiče nebo opatrovníky, aby vyplnili malý dotazník, jak děti reagovaly na zvuky nebo jasné obrázky a jak dlouho jim věnují svou pozornost. To bylo učiněno dvakrát: během experimentů a o šest měsíců později.



    Ukázalo se, že reakce dětí na šachovnici během experimentů skutečně předpovídaly, jak budou za šest měsíců zacházet s televizními programy.



    „Naše zjištění lze jen stěží vysvětlit včasnou expozicí – rodiče uvedli, že pouze malá skupina 10měsíčních dětí sledovala televizní show,“ uvedli výzkumníci.



    Podle autorů tato studie pomáhá pochopit, jak prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, ovlivňuje jejich učení, kognitivní schopnosti a touhu po nových věcech. Elena Serena Piccardi z Londýnské univerzity uvedla, že skupina plánuje pokračovat v analyzování tohoto tématu. Nová práce se zaměří na nalezení odpovědi na otázku, odkud pocházejí individuální rozdíly u dětí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑