• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci uvedli, které potraviny pomáhají od nespavosti

    6-8-2020 Sputnik CZ 46 358 slov zprávy
     

    Vědecký časopis Cureus zveřejnil výzkum, ve které byla zjištěna souvislost mezi stravou a spánkem. Vědci pozorovali celkem 440 mediků ve věku 18-24 let a vysvětlili, že celozrnné výrobky jim pomohly k lepšímu spánku. Jsou totiž bohaté na živiny, které pomáhají uvolňovat mozek.



    Tak kupříkladu hořčík je důležitý pro aktivaci GABA receptorů, které pomáhají regulovat spánkové cykly. GABA (kyselina gama-adminomáselná) má rychlý inhibiční účinek, zároveň uklidňuje mozek a zabraňuje hyperaktivitě. Nedostatek této kyseliny pak vede k nespavosti. Kyselina máselná, která se také nachází v celozrnných výrobcích, pomáhá tělu produkovat gama-adminomáselnou kyselinu.

    Kromě toho komplexní sacharidy zvyšují serotonin a snižují stresový hormon kortizol, jehož velké množství pak narušuje spánek. Kromě toho jsou celozrnné produkty bohaté na tryptofan, aminokyselinu, která zlepšuje spánek a náladu. Komplexní sacharidy pak pomáhají tuto kyselinu dodávat do mozku.


    Co jíst a nejíst před spaním


    Zmiňme také jistá doporučení lékařů ohledně toho, co jíst a nejíst před spaním. Pokud vás přepadne v noci hlad, lékaři určitě nedoporučují jídla s vysokým obsahem tuku, jelikož se takové jídlo těžko tráví. Tělo by pak pracovalo na těžkém zpracování jídla a i vy nebudete mít tak kvalitní spánek, spíše se podle lékařů bude jednat o polospánek.



    Naopak bílkoviny jsou v porovnání s tuky určitě lepší. Na druhou stranu i v této kategorii jsou horší a lepší bílkoviny. Kupříkladu jídlo z červeného masa by před spaním nebylo nejlepší nápad. Lepší je dát si cereálie s mlékem. Taktéž si lze dát před spaním kefír s otrubami.


    Další rady pro lepší spánek



    A jaké další rady pro lepší spánek ještě jsou? Člověk stráví ve spánku třetinu života, tento čas potřebuje na obnovu organismu. Příliš měkká nebo promáčknutá matrace může pokazit spánek, což se negativně projeví na zdraví. Nerovná matrace způsobí změnu polohy ve spánku, zkřivení páteře, bolesti zad, pocit vyčerpanosti po ránu. Následkem je syndrom chronické únavy, vysvětlil lékař Konstantin Ternovoj.

    „Když špatně spíte, organismus se nezotaví, dojdou vám v jistou chvíli zásoby pevnosti a vznikne syndrom chronické únavy. Což může způsobit zvýšení arteriálního tlaku a deprese,“ vysvětlil.



    Vyhnout se těmto problémům pomůže správná matrace a správné zacházení s ní. Konstantin Ternovoj radí maximálně tvrdou variantu matrace a také její občasné převrácení, aby nevznikly „proleženiny“.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑