• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Promluvil kapitán lodi, jejíž náklad explodoval v přístavu v Bejrútu. Věděl, že veze hnojivo

    5-8-2020 Sputnik CZ 49 308 slov zprávy
     

    Ruská unie námořníků v roce 2014 informovala, že majitel Rhosusu opustil posádku a loď pod vlajkou Moldavska byla nechána v přístavu Bejrútu. Plavidlo bylo zadrženo kvůli hrubému porušení provozních předpisů. Majitel lodi ztratil zájem o tento projekt, v důsledku toho nebyla posádce vyplácena mzda a náklad zůstal nevyžádaný v libanonském hlavním městě po dobu šesti let.


    Podle slov Prokoševa loď vezla téměř tři tuny koncentrovaného dusičnanu amonného z Batumi na Mosambik.



    „Myslel jsem, že to bylo hnojivo. Takže jsem si myslel, že cílem je oplodnit pole. Bylo to uvedeno v dokumentech,“


    řekl kapitán.


    Podle něj byly všechny prostory lodi uzamčeny a klíče byly uchovávány u migrační služby v přístavu. Několik lidí se muselo starat o stav lodi, stavili se občas Rhosus prohlédnout.



    „Jak a co tam dělali, to nemohu vědět. Ale pak jsem se dozvěděl, že to bylo údajně vyloženo, dusičnan amonný byl převezen do skladu na odpovědnost ministerstva dopravy," řekl Prokošev.



    Tragédie v Bejrútu


    V úterý večer došlo k silnému výbuchu poblíž přístavu v Bejrútu. Podle zpravodaje Sputniku mu předcházela obrovská rána a pak se zvedl sloup červeného kouře. V důsledku výbuchu byly poškozeny budovy v polovině města.



    Mezi oběťmi výbuchu je generální tajemník libanonské nacionalistické strany Katáib Nizar Najarian.


    Dříve média uváděla, že po výbuchu byl politik vážně zraněn, jeho stav byl hodnocen jako kritický. Podle několika zpráv upadl Najarian do kómatu, lékaři bojovali o jeho život.


    Lehce zraněna byla premiérova žena, dcera a několik poradců.


    Jak vyplývá z ranních záběrů, většina bejrútského přístavu byla srovnána se zemí a poškozeno bylo i mnoho budov ve městě. Tlaková vlna například vyrazila okna i na mezinárodním letišti.


    Německé Geologické výzkumné centrum uvedlo, že bejrútská exploze vyvolala otřesy o síle 3,5 stupně a byla citelná a slyšitelná až na Kypru, který je od Libanonu vzdálen přes 200 kilometrů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑