• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Sudán sa po zmene režimu nezmenil. V Darfúre sa opäť zabíja, humanitárne organizácie odchádzajú

    5-8-2020 Zem & Vek 61 534 slov zprávy
     



    zdroj : Shutterstock

    Obnovené útoky v zničenej provincii vrhajú tieň na mierové úsilie. Obyvatelia regiónu Darfúr tvrdia, že majú bolestivé spomienky na boje zo začiatku storočia, keď útoky ozbrojených skupín a protesty zanechali desiatky mŕtvych a tisíce vysídlili. Tohtoročná júlová vlna násilia viedla k smrti najmenej 100 civilistov, a to napriek prestávke po sudánskej „revolúcii“ v roku 2019, ktorá zosadila prezidenta Omara al-Bashira. Bashir je vo väzbe a v hľadáčiku Medzinárodného trestného súdu, ktorý ho viní zo zločinov proti ľudskosti.


    25.júla došlo k zásahu v rôznych častiach regiónu, najmä v oblasti Masteri, kde útok 500 neidentifikovaných príslušníkov milície usmrtil 60 ľudí. Podľa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) viedli činy k vysídleniu obyvateľov, najmä roľníkov z nearabských menšín. Organizácia Save the Children konštatovala, že po útoku musela zatvoriť priestory v Darfúre, kde poskytovala zdravotnícke služby a stravu pre 14 tisíc detí.


    Iný útok zabil viac ako 20 civilistov a týždeň predtým tucet demonštrantov. Adam Ishag z tábora Fata Barno hovorí: „Situácia je napätá a nepredvídateľná. Revolúcia v roku 2019 zanechala pozitívny vplyv a niektorí dúfali, že násilie zmizne. Milície a neznalosť ústrednej vlády v Chartúme však môžu ľudí prinútiť, aby zbrane opäť nosili.“


    Ľudia v Darfúre nevidia vplyv revolúcie na normálny život, lebo starý režim a jeho milície stále v regióne dominujú, zabíjajú ľudí, znásilňujú ženy,“ uviedol hovorca Sudánskeho oslobodzovacieho hnutia Abdul Rahman Alnair. Podľa jeho členov sa priaznivci bývalého prezidenta Bashira stále pokúšajú sabotovať mierové snahy podnecovaním kmeňových stretov.



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Pramene:


    [1] Wave of killings in Darfur threatens Sudan’s government and transition to democracy; autor: Mohammed Amin; The Middle East Eye Monitor, 2.8.2020


    [2] UN says over 60 killed in renewed violence in Sudan’s Darfur; autor: Samy Magdy; AP, 27.7.2020


    [3] Sudan’s government signs initial peace deal with rebel group; Al Jazeera, 25.1.2020


    [4] Violence in Sudan’s Darfur forces thousands to flee; The UN Refugee Agency, 28.1.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.



    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑