• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Americkí vojaci sa sťahujú z Nemecka do Poľska – bližšie ku „brlohu ruského medveďa“

    5-8-2020 Zem & Vek 130 776 slov zprávy
     



    Foto: Zen.Yandex

    Američania sa presťahujú. Pri príležitosti tejto významnej udalosti určite dostanú aj blahoprajné listy, predovšetkým z Poľska, Nemecka, pobaltských štátov, možno aj z ďalších krajín, ale určite nie z Ruska: americkí vojaci sa presúvajú do bezprostrednej blízkosti od „brlohu ruského medveďa“. Macovi takíto susedia určite nevonia…


    Toto presťahovanie už dlhšie avizoval prezident Donald Trump a konečne sa začína realizovať. Časť amerických vojsk odchádza z Nemecka, ale nepôjde domov, za veľkú mláku, ale sa iba presunie do susedného Poľska. Pentagón oznámil, že sa k našim severným susedom do nového „bývania“ presťahuje 5,5 tisíc amerických vojakov v rámci uzavretej s Varšavou zmluvy.


    Ako vyhlásil americký minister obrany Mark Esper, daná dohoda o obrannej spolupráci definuje „právny rámec, infraštruktúru a spravodlivé rozdelenie záťaže“ medzi partnermi. Podľa jeho slov, táto dohoda „umožní zvýšiť vojenskú prítomnosť o približne 1 000 mužov v rotácii a títo vojaci posilnia 4 500 príslušníkov americkej armády, ktorí sa v súčasnosti už nachádzajú v Poľsku.“


    Títo vojaci však nebudú natrvalo umiestnení na poľskom území a preto nebudú sprevádzaní svojimi rodinami, pretože v tomto prípade by mala byť vybudovaná rozsiahlejšia a drahšia infraštruktúra, hlavne, keď ide o zdravotníctvo a vzdelanie, ale zároveň by vznikli aj nové pracovné miesta pre miestne obyvateľstvo


    Francúzske média, ktoré komentovali tieto rošády, pripomenuli, že v roku 1997 NATO prisľúbilo Rusku, že v bývalom východnom bloku nevytvorí trvalé základne. Spojené štáty sa však vyhovárajú tým, že pripojenie Krymu k Rusku a pokračujúci konflikt na Ukrajine ich oslobodili od tohto sľubu. V Rusku na to majú svoj, prirodzene, úplne opačný názor: NATO momentálne sa začalo rozpínať na východ a budovať základne a rozmiestňovať vojska hneď po roku 1989, keď sovietske vojska začali odchádzať zo Strednej a Východnej Európy. Vojska NATO fakticky obkľúčili Rusko dávno pred rokom 2014, keď vypukol Majdan a krvavý konflikt na Donbase a Krym po slobodnom a demokratickom referende sa vrátil do Ruska. V tomto prípade Majdan a návrat Krymu nič neriešili a nič nezmenili.


    Ako to bude s „novým bývaním“ amerických vojakov v Európe, celkom jasne ešte nemajú ani vo Washingtone. Napríklad, ako uvádzajú francúzske média, minister obrany USA Mark Esper minulý týždeň oznámil, že z Nemecka odíde približne 12 tisíc amerických vojakov. Podčiarkol, že o tejto otázke je už rozhodnuté a čoskoro sa začne odchod amerických vojakov z Nemecka. Prezident Donald Trump však jeho vyhlásenia okamžite poprel a zdôraznil, že všetko sa môže vrátiť na staré koľaje, ak Berlín zvýši svoj finančný príspevok pre NATO.


    Svoje zbožné želania, aby sa do pobaltských štátov „nasáčkovalo“ čo najviac amerických vojakov, stále opakujú vlády všetkých troch krajín na pobreží Baltského mora. Jednotliví politici často prezentujú choromyseľné scenáre, v súlade s ktorými Rusko každú chvíľu má napadnúť jednu z pobaltských krajín alebo Poľsko či Ukrajinu. V Kremli si iba vyvaľujú oči a tvrdia, že je to nezmysel a lož, ale americké jednotky pomaly, ale isto sa presúvajú k ruským hraniciam, aby „bránili“ svojich spojencov v NATO. Poľovačka na ruského medveďa pokračuje…



    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.



    CHCEM PODPORIŤ


    Zdroje:


    1 La Pologne accueillera 5500 soldats américains par rotations, Le Figaro, 3.7.2020


    2 La Pologne accueillera 5500 soldats américains par rotations, 24 heures, 3.7.2020
    3 Défense: la Pologne accueillera 5500 soldats américains par rotation, Le Nouvelliste, 3.7.2020
    4 Pentagone: La Pologne accueillera 5500 soldats américains par rotations, Knowledia, 3.7.2020


    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑