Neexistují žádné oficiální údaje o počtu zapálených katolických kostelů, podle francouzského ministerstva vnitra však v roce 2019 došlo k 1063 případům „protikřesťanských“ aktů.
Údaje za roky 2017 a 2018 nebyly o mnoho lepší. To znamená, že v průměru každý den dojde ke třem takovým činům, jako je vandalismus, znesvěcení nebo žhářství. Jen v roce 2018 došlo k 877 činům, které poškodily církevní majetek, a k 129 loupežím.
Většina z 32 zaznamenaných požárů v roce 2018 byly žhářství.
Kostely ve Francii byly zapalovány nebo znesvěcovány po celá léta a v roce 2018 došlo k zuřícím požárům v Millau, Toulouse, Nancy a Paříži.
Rok 2019 začal žhářstvím v kostelech Alsasko a Grenoble a požárem v katedrále Lavaur v Tarnu. Pouze díky rychlému zásahu hasičů přežil kostel Saint-Sulpice v Paříži.
Katedrála Notre Dame neměla takové štěstí.
Tento rok nebyl pro křesťany ve Francii dobrý. Kostely byly napadeny v Pyrenejích, kde vandalové za jeden den zničili několik soch Panny Marie, a šest kostelů v Bordeauxu bylo pošpiněno protikřesťanskými graffiti.
Jakmile se pandemie trochu zmírnila, začaly další útoky, jako je žhářský útok proti polskému katolickému kostelu v Corbeil-Essone a útok na farnost Concordia, hlavní polský kostel ve Francii.
Úřady tvrdí, že tyto útoky jsou zřídka kdy ideologické, a že jde spíše o krádeže a vandalství, kterých se často dopouštějí nezletilí. Zdá se, že to tento problém objasňují tímto způsobem, aby nevzniklo napětí nad náboženstvím ani se nepokládaly otázky o stavu bezpečnosti ve Francii.
Navzdory rozsáhlé a trendové povaze útoků na kostely, většinou se jim věnuje jen lokální mediální pokrytí, pokud se nejedná o kostel tak důležitý, že národní média to prostě nemohou ignorovat.
I když jsou některé útoky spáchány nezletilými, tyto útoky mohou být důsledkem atmosféry tolerance pro bagatelizaci a útoků na kostely, což se stalo přijatelné nejen ve Francii, ale i na celém Západě.
Existují důkazy, že za tyto činy stojí nejen zločinci nebo nezletilí, ale že některých z nich se dopouštějí islámští radikálové, LGBT aktivisté, satanisté a radikální ateisté.
V loňském roce došlo k velkému množností útoků na křesťany v Evropě k většině došlo právě ve Francii a Německu.
Pokud nebudou přijata rozhodná opatření, je nepravděpodobné, že by se tyto útoky zastavily. Problém spočívá v tom, že politika Francie se po dlouhou dobu zdá být jednou z nejzaujatějších.